Eğitim Haberleri

  Diyarbakır’da anadilde eğitim eylemi

  aa
  11.09.2013 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Anadilde eğitim talebinde bulunan bir grup, Diyarbakır’da yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı.

  Aralarında bazı sivil toplumu kuruluşu üyelerinin de bulunduğu BDP İl Başkanlığı önünde toplanan grup, Bağlar Kaymakamlığına kadar yürümek istedi.
  Bir emniyet yetkilisinin grubun içerisindeki yüzü maskeli kişileri işaret ederek “O şahısları çıkarın yoksa yürüyüşe izin vermeyiz. Ben size bırakıyorum, sizin basiretinize bırakıyorum, çözüm sürecinin hatırına bırakıyorum. Bu işi halledin. Dille alakalı değil, bizim içimizde de yüzde 40 oranında Kürt var. Kürtçe’nin ne demek olduğunu anlıyoruz, bölücülük ile alakalı sloganları biz ayırt edebiliyoruz” demesi üzerine bu kişiler gruptan çıkarıldı.
  Bağlar Kaymakamlığı yakınlarına kadar yürüyen grup adına basın açıklaması yapıldı. Burada konuşan Kürdi-Der Temsilcisi Sabahattin Gültekin, anadilde eğitim gören çocukların, yaşamın ileriki bölümlerinde daha zeki olduğunun bilimsel çalışmalarla ortaya çıktığını iddia etti.
  BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ise anadilde eğitimin olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini ileri sürerek, “Anadilde eğitim için okulların açıldığı 16 Eylül’de çocuklarımızı okula göndermeyerek boykot yapacağız” diye konuştu.
  Konuşmaların ardından Başkan Zümrüt, anadilde eğitim talebiyle ilgili topladıkları imzaları teslim etmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gitti.

  Etiketler: eylem , DİYARBAKIR , ana dil
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı