Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır’da 21 bölge, ’geçici askeri güvenlik’ bölgesi ilan edildi

  DHA
  09 Eylül 2015 - 17:46Son Güncelleme : 09 Eylül 2015 - 17:46

  Diyarbakır ve Elazığ'da toplam 38 bölge ’geçici askeri güvenlik bölgesi’ ilan edildi.

  DİYARBAKIR Valiliği, Dicle, Lice, Kulp ve Silvan içelerinde 21 bölgenin, ’geçici askeri güvenlik bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı.

  Diyarbakır Valiliği’den yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince Dicle, Lice, Kulp ve Silvan ilçelerinde bazı bölgelerine Eylül 2015 - 1 Mart 2016 tarihleri arasında ’geçici askeri güvenlik bölgesi’ ilan edildiği belirtildi. Açıklamada, "Toplumsal olay görünümlü terör eylemlerinin artış göstermesine ve bölücü terör örgütünün arazide üstlenmesine mani olmak, halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla aşağıda belirtilen bölgeler geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiş olup, belirtilen alanlara vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından girişleri yasaklanmıştır" denildi.

  ’Geçici askeri güvenlik bölgesi’ ilan edilen yerler şunlar:

  Dicle İlçesi: Kurşunlu, Tir Sırtları

  Lice İlçesi: Balasi-Koca Tepe, Dolapdere- Kerpiçören, Harabe Tepeleri, Morozivan Dağı, Kayacık Kuzey, Kılliboğan Tepe, Kuşlu Tepe, Mizagüldağı Tepe, Topraktepe, Gömeç-Gökçe bölgeleri

  Kulp İlçesi: Oberkan-Davderal, Simetok-Gühermi, Yaylak-Durşin bölgeleri

  Silvan İlçesi: Hatuni Deresi, Kazandağı- Demirkuyu, Sarınç- Fığtarlası, Taşköprü Vadisi, Üçbasamak, Toklar bölgeleri

  Elazığ’da 17 bölge ’geçici askeri güvenlik bölgesi’ ilan edildi

  ELAZIĞ’da valilik 4 ilçede 17 ayrı bölgenin geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildiğini belirterek, vatandaşların bu bölgelere girişinin yasaklandığını açıkladı.

  Elazığ Valiliği’nden yapılan açıklamada, kararın 2015/8058 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince alındığı belirtildi. Açıklamada, "Alacakaya, Arıcak, Karakoçan ve Palu ilçelerinde 01.09.2015-01.03.2016 tarihleri arasında toplumsal olay görünümlü terör eylemlerinin artış göstermesine ve bölücü terör örgütünün arazide üstlenmesine mani olmak, halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla aşağıda belirtilen bölgeler geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiş olup, belirtilen alanlara vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından girişleri yasaklanmıştır" denildi.

  Geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilen yerler şunlar:

  Alacakaya İlçesi: Gortil Yayalası bölgesi, Herbite Yayalasi bölgesi, Görese 1 ve 2’inci bölgesi

  Arıcak İlçesi; Görese 1 bölgesi, Görese 2 bölgesi

  Karakoçan İlçesi: İlçe merkezi kuzeyi bölgesi, Bulgurcuk Köyü doğusu, Dilektaşı Yaylası bölgesi, Gündeğdi Bölgesi, Hamurkesen Bölgesi, Hamurkesen-Pilavtepe arası, Koçyiğitler Köyü batısı, Kuşbayırı Köyü kuzeyi, Velikan Mahallesi ve Çan Köyü arası Yenikaya-Yeşilbilen köyleri arası.

  Palu İlçesi: Akdağ bölgesi Haydar Yaylası bölgesi - Şahismail GEZİCİ/ELAZIĞ,(DHA)

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı