Diyarbakır’a üç milyon Euro yatırdı, yapı malzemeleri üretip bölgeye satacak

Ömür KIRBAŞLI
08.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin önde gelen sanayicilerinden Güral Grubu şirketlerinden Kütahya Yapı Kimyasalları (KYK) dördüncü fabrikasını Diyarbakır’da kuruyor.

Yapı kimyasalları üretimi yapacak fabrika 3 milyon Euro’ya mal olacak. Eskişehir, Samsun ve Adana’dan sonra Diyarbakır’a da yatırım yaptıklarını söyleyen KYK Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, “2010 yılı Mart ayından itibaren üretime geçecek Diyarbakır fabrikasından Güneydoğu’da bulunan illere satış yapılacak. Aynı zamanda başta Irak olmak üzere yakın bölgede bulunan ülkelere de ihracat hedefliyoruz” dedi. Bu fabrikada derz dolguları, seramik yapıştırıcıları, su izolasyon ve ısı yalıtım sistemleri gibi malzemelerin üretileceğini belirten Sürmeli, “Sektörde nakliye önemli bir gider kalemi olduğu için satış yapılan bölgede üretim yapmak daha avantajlı hale geliyor” dedi.
20 ülkeye ihracat
3 üretim tesisiyle halen 20 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Sürmeli, “Eskişehir Merkez Fabrika olmak üzere Samsun ve Tarsus fabrikamızda toplam 250 bin ton üretim kapasitesiyle çalışıyoruz. Aynı kapasitede üretim yapacak Diyarbakır fabrikasının inşası ise hızla devam ediyor. Burada ilk aşamada 25 kişiyi istihdam edeceğiz. Bünyemizde 42 farklı ürün ve 160 ürün çeşidimiz bulunuyor. Bayi sayımız da 200” dedi. Sürmeli ayrıca, “Kütahya Yapı Kimyasalları’nın bünyesinde bordür ve mozaik markası Buruno Seramik, ileri teknoloji savunma ve havacılık şirketi Alfatec ve ısı yalıtımında sektöre yeni girmiş Mantotherm adlı yan kuruluşları bulunuyor” diye konuştu.
Ağırlık izolasyona
Türkiye’nin enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Sürmeli, enerjide tasarrufun önemini de vurguladı. Ürünlerde yüzde 80 oranında yerli ham madde kullandıkları vurgulayan Sürmeli, yeni dönemde ısı ve su izolasyonu konusuna ağırlık vermek istediklerini anlattı. Onur Sürmeli, KYK’nın faaliyetleri hakkında bilgi verirken, “2008 ciromuz 25 milyon dolardı. Bu yıl ilk aylar sıkıntılı olmasına rağmen kriz döneminde de büyüdük” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı