Diyarbakır’a 100 milyon dolarla gitti, ilanda Kürtçe’yi de seçti

Meltem KARA
15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anadolu Aslanı Yapı, 100 milyon dolar yatırımla Diyarbakır’da Kırklardağı Konakları’nı inşa ediyor. Proje, Kürtçe ve Türkçe ilanlarla dikkat çekti. Anadolu Aslanı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Eser Subaşı, “Bizi kabul etmeleri ve kolay anlamaları için bu yolu seçtik” dedi.

ANADOLU Aslanı Yapı tarafından Diyarbakır’da 100 milyon dolar yatırımla inşa edilen 724 konutluk Kırklardağı Konakları projesi, gazetelerdeki iki dilli ilanlarla dikkat çekti. Gazetelere ‘Hayırlı olsun’ anlamına gelen Kürtçe ‘bi xêr be’ ve ‘Diyarbakır kadar güzel’ yazılı ayrı ilanlar veren Anadolu Aslanı Yapı, bölgenin ilgisini çekmek ve kabul görmek için bu yola başvurdu. Anadolu Aslanı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Eser Subaşı, “Diyarbakır’da güzel bir iş yapmak için yola çıktık. Bizim amacınız artık iyi işlere imza atmaksa, bölgenin diline saygı göstermek gerekir” dedi. 
Hava Kuvvetleri’nden
Ufuk Eser Subaşı, sektördeki ilk projesini gerçekleştiriyor. Hava Kuvvetleri’nde görev yapan Subaşı, aslen Diyarbakırlı olmasına karşın, ailesi memur olduğu için İstanbul’da yaşarken, Hava Kuvvetleri’ndeki görevini yapmak üzere 5 yıl önce Diyarbakır’a döndü.
Diyarbakır’daki eski güzelliklerin yıprandığını gördüğünü belirten Subaşı, “Diyarbakır, istemediğimiz olaylarla gündeme gelir oldu. Ben bu yapıyı değiştirmek için and içtim. Şehrime birşeyler katmak istedim. Diyarbakır’ın bu tür yatırımlara ihtiyacı var. Burada yaşayan insanların da güzel yaşamalarını sağlamak gerekiyor” diye konuştu. Diyarbakır’da bir fabrika gibi istihdam sağladıklarını, şehre katkı sağlamak için okul ve taziye evleri de yaptırdıklarını ifade eden Subaşı, kentte projelerine devam etmeyi istediklerini de vurguladı. Bölge halkından destek gördüklerini ancak burada bazı zorluklar yaşadığını da anlatan Subaşı, “İstanbul’dan ürün tedariki sırasında bazı sorunlar yaşayabiliyoruz” dedi.
Yüzde 45’i satıldı
Satışa çıktıklarından itibaren yoğun ilgi gördüklerini de belirten Ufuk Eser Subaşı, İstanbul, Ankara ve İzmir’den de talep aldıklarını ifade etti. Subaşı, projedeki 724 konutun yüzde 45’ini sattıklarını da ifade etti.

Otel ve alışveriş merkezi de var

KIRKLARDAĞI Konakları, 70 dönüm alan üzerinde, 96 bin metrekare inşaat alanına sahip. 53 ile 212 metrekare arasında farklı büyüklüklerde konutlardan oluşan projede dairelerin metrekaresi 1400 TL’den satılıyor. 724 konuttan oluşan Kırklardağı Konakları’nda 1+1, 2+1, 3+1, dubleks ve teras evleri yer alıyor. İnşası devam eden projenin Aralık 2012’de tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Kırklardağı Konakları’nda otel ve alışveriş merkezi de olacak.

Bir sonraki projede Diyarbakırlı aile olabilir

İLANLARINDA sarışın-mavi gözlü aile tablosu kullanmalarının nedenini de ifade eden Ufuk Eser Subaşı, şunları söyledi: “Amacımız farkındalık yaratmaktı. Mutlu bir aile görüntüsü vermek istedik. Batılı aile resimleri kullandık ancak bir sonraki projemizde Diyarbakırlı ailelerin görsellerini kullanabiliriz.”

İlan için radikal karar

KIRKLARDAĞI Konakları’nın iki dilde yayınlanan ilanları, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 17 yerel gazetede Kürtçe olarak yayınlandı. Diyarbakır’da Kürtçe billboardlar da asıldı. Bu ilan, ilk Kürtçe reklam olarak da dikkat çekti. İlanı hazırlayan Fikirevim Ajans sahibi Necmi Çiçekçi, radikal bir karar aldıklarını ve olumlu tepkiler gördüklerini ifade etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı