Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyanet'ten 'sandalyede namaz' yorumu

  26 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 25 Temmuz 2012 - 14:44

  DİYANET İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, hasta ve engelli kimselerin bile, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun olduğunu açıkladı. New York'ta 5 Minare filminin bir sahnesinde de ünlü ABD'li oyuncu Danny Glover sandalye üzerinde namaz kılmıştı.

  Son zamanlarda camilerde hasta ve güçsüz kişilerin cemaat arasına sandalye koyup namaz kılmalarının vatandaşlarca sıkça sorulması üzerine Diyanet İşleri Din Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:

  ”Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye ’Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl’ (Buhari, Taksiru’As-Salat, 19) buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar. Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder. Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir. Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar, bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir. Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.”

  Diyanet'ten 'sandalyede namaz' yorumu YARGITAY CEMEVİNE KAPIYI KAPATTI

   

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 302 Yorum }
  • Nüket Çetin 26.7.2012 02:34:09
   Ayaklarında ve Bacak kaslarında sorunlu olan ihtiyar, engelli insanlar ve hamile bayanlar namazlarını yere oturarak değil de sandalyeye oturarak kılıyorsa bu başkalarının gözüne diken gibi batmamalıdır. Sonuçta İslâmın şartlarını yerine getirmektedirler.
  • H2 SO4 25.7.2012 19:54:29
   Hz. Muhammed SAV in söylemlerinde sandalyenin sözü hic gecmiyor. Yani bir yasak yok. Oralarda agac cok nadir oldugu icin, sanirim sandalye yoktu, onun icin oturmaktan ya da yatmaktan bahsediyor. Hasta, yasli ve sakat müminleri bir takim akilsiz fetvalarla madur etmeyelim.
  • ATILLA CICEKCI 25.7.2012 19:54:16
   BEYLER ONEMLI OLAN TEMIZ VE PAK BIR SEKILDE CENABI ALLAHIN HUZURUNA CIKMAK.. HA SANDELYEDE NAMAZ KILMIS HA OTURARAK, ZATEN VERDIGINIZ FETVALAR ILE BU MILLETIN KAFASINI KARISTIRIYORSUNUZ... ABUK SABUKLUGI BIRAKIN, CENABI HAK HER TURLU SEKILDE TERTEMIZ YAPILAN IBADETI KABUL EDER.
  • ASLI BUDUR 25.7.2012 19:45:43
   bence ,doktordan raporu varsa ,dinimiz iskemlede namaz kilmasina izin verir...
  • alp derya demirel 25.7.2012 19:44:56
   Diyanete tavsiyem Kuran okusun. At üstünde, oturarak ve hatta yatarak bile Allah'i anin yaziyor.
  • H2 SO4 25.7.2012 19:44:29
   Bence inanan normal sekilde namaz kilamiyorsa, oturarak kilsin.Vatandasi taciz etmeyin yok yan oturarak, yok yan yatarak. Sanki böyle görüntü daha mi iyi? Yasli, sakat ve hasta müminlere anlayis gösteremeyenlerin ibadetinden süphe etmek gerek.
   
  HaberlerLatin Amerikagünah benimdüetgarsoncenazediyarbakırpkk