Diyanet'ten ‘etik’ hutbesi

Hacer BOYACIOĞLU
30 Nisan 2016 - 23:42Son Güncelleme : 30 Nisan 2016 - 23:44

Yolsuzlukla mücadelenin güçlenmesi için hükümet yeni yol haritası açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayınlanan genelge ve eylem planında Diyanet’in ‘etik’ konulu hutbeler ve vaazlar vermesi de bulunuyor.

BAŞBAKANLIK, saydamlığın artırılması ve yolsuzlukla mücadelenin güçlendirilmesi için bu kez takvime bağlı bir yol haritası açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu imzasıyla yayınlanan genelge ve eylem planında atılacak adımlar tek tek yazıldı ve hangi süre içinde sonuçlandırılacağına yer verildi. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında bir yürütme kurulu tarafından takip edilecek eylemler arasında, siyasi partiler ve seçim kampanyalarının finansmanının şeffaf hale getirilmesi için yasa değişikliği yapılması, yargı mensupları için etik değerlerin belirlenmesi ve Diyanet’in etik konulu hutbeler vermesi de bulunuyor. Daha önce şeffaflık paketleri kapsamında yer alan rant vergisi ve yerel yönetimlerdeki imar, ruhsat ve diğer işlemlerin şeffaflaştırılmasına ilişkin bir düzenlemeye yeni planda yer verilmemesi ise dikkat çekti.

3 YILI KAPSAYACAK

Davutoğlu imzalı genelgede, sürecin hikayesi de anlatıldı. 2010-2014 yılları arasında “saydamlığın artırılması ve yolsuzlukla mücadelenin güçlendirilmesi eylem planının” uygulamaya konulduğu belirtilen genelgede, bu konudaki kararlılığın bir göstergesi olarak yeni bir eylem planı hazırlanmasına karar verildiği ifade edildi. Bu kapsamda Lütfi Elvan başkanlığında, Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gümrük ve Ticaret, İçişleri ile Maliye Bakanlarından oluşan bir komisyon kurulduğu kaydedilen genelgede, ayrıca Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı başkanlığında ilgili bakanlıkların müsteşar yardımcılarından bir yürütme kurulu kurulduğu da ifade edildi. Tüm bunların dışında bir akademisyen başkanlığında Sayıştay Başkanlığı ile işçi ve işveren kuruluşları temsilcilerinden oluşan eylem planı izleme grubu kurulduğu kaydedilen genelgede, eylem planı kapsamındaki 21 madde de yer aldı. Bu maddelerden bazıları şöyle sıralandı:

RÖTUŞ YAPILACAK

12 ay içinde Adalet Bakanlığı, siyasi partiler ve seçim kampanyaları finansmanının şeffaf hale getirilmesi için yasa değişikliği yapacak. Gelişmiş ülkelerdekine benzer siyasi etik yasası çıkarılacak. Mal Bildirimi Kanunu’nun etkinliğinin sağlanması için 24 ay içinde yasal değişiklik yapılacak. Devlet Personel Başkanlığı, kamu görevinden ayrılanların yapamayacağı işlerle ilgili 18 ay içinde kanun değişikliği yapacak. 24 ay içinde, kamudaki her bir meslek grubu ve yerel yönetimlerde seçimle işbaşına gelenler için etik ilkeler belirlenecek. Kamudaki denetimin güçlendirilmesi için 36 ay içinde mevzuat değişikliği yapılacak.

SOSYAL FAALİYETLERE DESTEK

Milli Eğitim Bakanlığı, 18 ay içinde müfredatta etik davranış ilkelerine yer verecek. Yine 18 ay içinde Diyanet İşleri Başkanlığı düzenli aralıklarla hutbe, sohbet ve vaazlarda etik ilkelerden bahsedecek. Yolsuzlukla mücadele ve temiz toplum temalı sosyal faaliyetler desteklenecek. Yolsuzlukla mücadele konusunda toplumsal duyarlılığın artırılması için, televizyon ve radyo yayınlarında etik davranış ilkelerine yer verilecek.”

YEREL YÖNETİMLERDE DENETİM GÜÇLENDİRİLECEK

EYLEM planı kapsamında yerel yönetimlere ilişkin maddede şunlara yer verildi: “Sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarında saydamlık artırılacak. Kamu sermayeli kuruluşların açık ve şeffaf olması için Hazine 18 ay içinde mevzuat değişikliği yapacak. Yargı mensupları için Adalet Bakanlığı 24 ay içinde etik kuralları belirleyecek. Yerel yönetimlerin ortak olduğu şirketler ve iştirakleri de dahil olmak üzere, yerel yönetimlerle ilgili denetim sisteminin güçlendirilmesi için 24 ay içinde kanun değişikliği yapılacak. Kamu İhale Kanunu, 2 yıllık süreçte gözden geçirilecek. Kamu görevlileriyle ilgili soruşturmalarda izin sistemi de gözden geçirilecek. İhbar ve şikayette bulunanlar korunacak.”

Etiketler: Diyanet , etik , hutbe


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı