Gündem Haberleri

  Diyanet'in Kur'an portalı güncellendi

  AA
  13.08.2015 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı, dijital Kur'an sitesine çevirdiği Kur'an portalını güncelledi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetimi ve İletişim Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan sitede, Kur'an-ı Kerim'in bütün taşınabilir cihazlarda okunmasını ve dinlenmesini kolaylaştıracak yenilikler yapıldı.

  İSAM-Kur'an, Kur'an Sözlüğü, Kur'an İsimleri, 40 Ayette Kur'an, Kur'an-ı Oku, Anla, Yaşa, Anadolu'da Kur'an Kültürü, Kur'an ve Hat Sanatı, Kur'an ve Çocuk, Tefsir Tezleri ile Hayat Kitabı Kur'an ve Kerim Kitap adlı görsel anlatımlar da Kur'an kütüphanesine eklendi.

  Öte yandan, en fazla okunan Kur'an sitelerinin linkleri siteye eklenerek okuyucuların erişimine olanak sağlandı.

  PC VE MAC VERSİYONU YAYINDA

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yoğun ilgi gören Kur'an-ı Kerim uygulaması, PC ve Mac kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Uygulama, PC ve Mac bilgisayarlarda, bir kez indirilip kurulduktan sonra internete bağlanmaksızın kullanılabilir hale getirildi. Siteye hangi cihazdan girilirse, uygun yazılım bilgisayar ve mobil cihazlara yükleniyor. Böylece internete bağlı kalınmaksızın uygulama kullanılabiliyor.

  KUR'AN-I KERİM UYGULAMASINDAKİ YENİ ÖZELLİKLER

  Kur'an-ı Kerim uygulamasının Windows ve Macintosh masaüstü versiyonunda birçok yeni özellik, zengin içerikle kullanıma sunuldu.

  Yapılan yeniliklerle Kur'an'ı Kerim'i, Türkiye'de ve dünyada tanınan Hafız Osman Şahin, Dr. Tayyar Altıkulaç, İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu, Erhan Mete, Davut Kaya, Abdurrahman es-Sudeys, Suud İbrahim eş-Şureym, Mahir el-Muaykili, Muhammed Sıddık Minşevi ve Abdulbasit Abdussamet'in sesinden dinlemek mümkün hale getirildi. Ayrıca ayet ile meal dinleme seçenekleri de eklenerek ayetin Arapça metin ve tefsirini kopyalama özelliği getirildi.

  Daha önce hazırlanan meallerin sayısında da artış gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığının tefsir, Kur'an Yolu mealleri ile Türkiye Diyanet Vakfı meali ve Elmalılı Hamdi Yazır meali uygulamaya dahil edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı