Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyanet'e AB revizyonu

  Hürriyet Haber
  22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AVRUPA Birliği'ne (AB) girecek ilk Müslüman ülke olan Türkiye, AB adaylığı sürecinde dini hayatı sorgulamak için düğmeye bastı. Diyanet İşleri Başkanlığı, AB adaylığı sürecinde Türkiye'deki dini hayatı uluslararası bir şûrada masaya yatıracak. 3-7 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek şûraya AB ülkelerinin Türkiye'deki büyükelçileri de davet edilecek. ‘‘AB aşamasında Türkiye'deki dini hayat’’ başlıklı şûranın taslak programı hazırlandı. 7 ana başlıkta toplanan programda ağırlık AB sürecinde Diyanet'in hedef ve politikalarına verilecek.

  Diyanet'in toplumun beklentilerine cevap verebilecek hizmet ve faaliyetleri yerine getirmesi için yapması gerekenlerin belirleneceği bu başlıkta, teşkilatın yeniden yapılandırılması da gündeme gelecek. Din ve siyaset ilişkisi, ‘‘Cumhuriyet, Demokrasi, Laiklik ve İslam’’, ‘‘Temel Hak ve Hürriyetler Açısından İslam’’ başlıklarıyla incelenecek.

  Şûrada AB-Türkiye ilişkilerinin dini alandaki olası problem ve kazanımları da değerlendirilecek. Türkiye ve AB ülkelerindeki Türkler açısından kültürel farklılıklar ve dinin ele alınacağı başlıkta Avrupa'daki İslam imajı, Avrupa'da İslam'ın yayılması ve karşılaşılan problemler anlatılacak. Bu başlıkta İslam'ın diğer dinlerle ilişkileri de irdelenecek.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı