Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyanet: Nevruz eski Türk geleneği

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1999 - 00:01

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, 21 Mart'ta kutlanacak olan Nevruz'un mahalli bayramlardan biri olduğunu belirterek, ‘‘Bölücü yıkıcı mihrakların oyunlarına gelmeyin’’ uyarısında bulundu.

  Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada Nevruz'un eski Türklerle İranlılarda yılbaşı olarak kabul edildiğini ifade etti. Nevruz'un kışın bitip baharın başladığı, gece ile gündüzün eşit olduğu gün olduğunu kaydeden Yılmaz, bugünün çok eskiden beri Nevruz-ı Sultani, Sultan Nevruz ve bazı Türk topluluklarında Ergenekon Bayramı adıyla ‘‘bir kurtuluş bir tabiat, var oluş ve diriliş bayramı’’ olarak kutlandığına dikkat çekti.

  VAZGEÇİLMEZ GELENEK

  Nevruz'un İslamiyet'in kabulünden sonra dini bir mahiyete büründürülerek vazgeçilmez bir gelenek haline getirildiğini ifade eden Yılmaz, Nevruz'da güreş, kılıç sallama, at yarışı ve cirit gibi sportif faaliyetlerin yapıldığını, sabahın erken saatlerinde mezarlıkların ziyaret edildiğini, ev ve sokakların temizlendiğini belirtti. Yılmaz, açıklamasını şöyle tamamladı:

  ‘‘Milletimizin, basiretli ve engin hoşgörüsüyle yıkıcı ve bölücü mihrakların oyunlarına gelmeyeceğine, iç ve dış düşmanların menfi beklentilerini boşa çıkaracağına inancım tamdır. Cenab-ı Hak'tan vatanımızı ve milletimizi her türlü felaket ve musibetten muhafaza etmesini, yeni bir bahar mevsiminin başlangıcında, ülkemiz ve İslam dünyası ve bütün yeryüzü için bereket dolu bir ziraat hayatı diliyorum.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı