Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyanet kiradan kurtuluyor

  Hürriyet Haber
  05.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DİYANET İşleri Başkanlığı, 9 yıldır inşaatı süren yeni hizmet binasına Aralık ayında taşınarak, kira ödemekten kurtulacak.

  Türkiye Diyanet Vakfı'na ait 7 bina ve özel şahsa ait bir binaya yaklaşık 100 milyar lira kira ödeyen Diyanet, Eskişehir Yolu üzerinde yaptırılan yeni hizmet binasına 31 Aralık'ta taşınacak.

  Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yatırım programına alınmayan hizmet binasının yapım işi, Diyanet Vakfı'na verildi ve vakfın inşaat şirketi olan Gintaş A.Ş tarafından 1991 yılında inşaata başlandı.

  Yeni hizmet binasında, 20 bin 712 metrekare kapalı ve 16 bin 259 metrekare açık alan bulunuyor. Sosyal tesisler için ise 6 bin 754 metrekarelik alan ayrılmış durumda.

  12 MİLYON DOLARLIK BİNA

  Binada, 600 kişilik konferans salonu, kütüphane, spor salonu, stüdyo, yemekhane, personel dosyalarının bulunacağı bir arşiv ile genel arşiv bulunuyor. Ayrıca, bugüne kadar basılan Kuran-ı Kerim'lerin sergileneceği bir bölüm yer alıyor.

  Diyanet'in yaklaşık 12 milyon dolara malolacak olan yeni binasında, başkanlığın merkez kadrosunda yer alan bin 201 personel görev yapacak. Yeni binada, kişi başına 17 metrekarelik bir alan düşecek.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı