EDİRNE HABERLERİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez:

AA / Cihan Demirci
14.01.2015 - 16:49Son Güncelleme :

- "Müslümanlar 100 yıldır ayağa kalkmaya çalıştı. Tam böyle ayağa kalkıp sırtımızı doğrultacağımız zaman yaklaştı ki tekrar yine büyük fitneler, Afganistan, Çeçenistan, Bosna savaşları, Afrika sömürgeleri, Irak işgali, Suriye'deki parçalanma, Sünni - Şii mezhep savaşları, çatışmaları çevremizi sardı" - "Irak, Suriye, Yemen, Lübnan ve Nijerya'da meydana gelen her hadise aynı zamanda başka dünyalarda İslam'a düşmanlar yetiştirmeye başlamış oldu, İslam korkusu olarak gönüllere salınmaya başladı. İşte böyle bir süreçten geçiyoruz"

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Müslümanlar 100 yıldır ayağa kalkmaya çalıştı. Tam böyle ayağa kalkıp sırtımızı doğrultacağımız zaman yaklaştı ki tekrar yine büyük fitneler, Afganistan, Çeçenistan, Bosna savaşları, Afrika sömürgeleri, Irak işgali, Suriye'deki parçalanma, Sünni - Şii mezhep savaşları çatışmaları çevremizi sardı" dedi.

Görmez, Edirne'deki din görevlileriyle Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya geldiği toplantıda, Müslümanların yıllardır dünyanın çeşitli yerlerinde ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi.

Tam ayağa kalkacakken fitnenin tekrar ortaya çıktığını belirten Görmez, "Müslümanlar 100 yıldır ayağa kalkmaya çalıştı. Tam böyle ayağa kalkıp sırtımızı doğrultacağımız zaman yaklaştı ki tekrar yine büyük fitneler, Afganistan, Çeçenistan, Bosna savaşları, Afrika sömürgeleri, Irak işgali, Suriye'deki parçalanma, Sünni - Şii mezhep savaşları çatışmaları çevremizi sardı" diye konuştu.

Görmez, her yeri kan ve gözyaşı sardığını ifade etti. İçinden geçilen süreçler ne kadar zor olursa olsun, kim ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin ebediyete kadar bütün insanlığın bir tek umudu olduğunu dile getiren Görmez, şöyle konuştu:

"O da Muhammed Mustafa'nın insanlığa getirdiği rahmettir. İşte o umudu söndürmek için çeşitli çabalar ortaya çıktı, hastalıklar türedi. Çeşitli düşmanlıklar ve güç savaşları ortaya çıktı. Adına İslamofobi dediler, bir korku yayıldı, bütün kalplere sirayet etti. Irak, Suriye, Yemen, Lübnan ve Njerya'da meydana gelen her hadise aynı zamanda başka dünyalarda İslam'a düşmanlar yetiştirmeye başlamış oldu, İslam korkusu olarak gönüllere salınmaya başladı. İşte böyle bir süreçten geçiyoruz."

-"Yeryüzündeki bütün kötülükler, iyilikle ortadan kalkar"

Görmez, Türkiye ve Osmanlı yadigarı Rumeli coğrafyasındaki Müslümanların bütün insanlığın umudu haline geldiğini söyledi.

O umudu yeşertebilmek için Balkanlardaki ve Türkiye'deki müftüleri bir araya getirerek bütün insanlığın vicdanına seslendiklerini dile getiren Görmez, şöyle devam etti:

"Bütün insanlığa vermek istedikleri tek bir mesaj var. Nefreti nefretle ortadan kaldıramazsınız. Kanı kanla temizleyemezsiniz. Öfkeyi öfkeyle bitiremezsiniz. Düşmanlığı düşmanlıkla yok edemezsiniz. Bunun yerine sevgi şefkat, merhamet ve adalet koymalısınız. Sevgiyle, şefkatle, merhametle her türlü kini, öfkeyi, nefreti ve düşmanlığı ortadan kaldırabiliriz. Bu Yüce Rabbimizin kitabında bize öğrettiği bir formüldür. Rabbimiz iyilikle kötülük bir değildir buyuruyor. Sen bütün kötülükleri iyiliklerle ortadan kaldır. Yeryüzündeki kötülükleri yok etmek, ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz o zaman ancak bunun çaresi iyiliktir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 16 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez: haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:38
 • Guneş
  08:28
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı