EDİRNE HABERLERİ

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Selimiye'de cuma namazını kıldırdı

AA / Cihan Demirci,Salih Baran
16.01.2015 - 14:49Son Güncelleme :

- Görmez: "Bugün ümmet olarak peygamberimize mahcubuz çünkü o 'Birbirinize zulmetmeyin' dedi, biz birbirimize zulmettik" -"O bize, 'Yeryüzünde adaleti ayakta tutun' dedi. Biz kendi aramızda bile adaleti ayakta tutamadık"

AA / Cihan Demirci,Salih Baran

EDİRNE (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde cuma namazını kıldırdı.

Görmez, cuma namazı öncesinde namaz için camiye gelen çocuklarla sohbet etti, vatandaşlarla selamlaştı.

Görmez, Selimiye Camisi'ndeki cuma hutbesinde, Hazreti Muhammed'in hayatı boyunca rahmet mektebinin en büyük muallimi olduğunu söyledi.

Hazreti Muhammed'in, insanların dertlerini kendine dert edindiğini ve çözülmesi için çabalar harcadığını belirten Görmez, "Bugün onun ümmeti olarak hepimiz ona karşı mahcubuz. Bu mahcubiyet vicdanını kaybetmiş insanlığın onunla istihza etmesinden dolayı değildir. Zira güneşi üfleyerek hiç kimse söndüremez. Güneş, üflenerek söndürülmez" dedi.

Görmez, Hazreti Muhammed'e olan mahcubiyetin, onun insanlığa getirdiği rahmeti insanlığa anlatamama mahcubiyeti olduğunu vurguladı.

Bu mahcubiyetin başkalarının Hazreti Muhammed'e karşı saygısızlık yapmasından değil, ona ümmet olan müminlerin onun ahlakını, onun rahmet yüklü adaletini, onun hikmet yüklü ahlakını kendi hayatlarında yaşamamaları ve bütün insanlığa göstermemelerinden kaynaklandığını aktaran Görmez, şöyle konuştu:

"Bugün ümmet olarak peygamberimize mahcubuz çünkü o, 'Birbirinize zulmetmeyin' dedi, biz birbirimize zulmettik. 'Allah'ın kardeş kulları olun' dedi, biz kardeşlik hukukunu ihlal ettik. Çünkü o 'Birbirinize hakaret etmeyin, sırtınızı dönmeyin, birbirinizi aşağılamayın' dedi ama biz kardeşlik hukukunu ihlal ettik. O bize 'Yeryüzünde adaleti ayakta tutun' dedi. Biz kendi aramızda bile adaleti ayakta tutamadık."

Görmez, daha sonra hutbeyi işitme engelli vatandaşlara işaret diliyle anlatan görevliye teşekkür ederek, "İşitme engelli kardeşlerimize Kuran öğreten kursların açılacağı müjdesini de Selimiye kürsüsünden vermek istiyorum. Allah hepinizden razı olsun, ibadetlerinizi şimdiden makbul eylesin" diye konuştu.

Bosna Hersek Reis'ül Uleması Hüseyin Kavazoviç de verdiği vaazda, sevgi ve rahmet dini İslam dininin emrettiği gibi insanların birbirini daha çok sevmesi gerektiği söyledi.

Edirne'de güzel toplantılar düzenlediklerini ifade eden Kavazoviç, misafirperverlikleri için Edirnelilere teşekkür etti.

Bu arada Görmez'in okuduğu hutbenin Türkiye'deki bütün camilerde okunduğu bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Selimiye'de cuma namazını kıldırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 14 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Selimiye'de cuma namazını kıldırdı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:31
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı