Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyanet, İslami sermayeye ortak

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.03.1998 - 00:01

  Diyanet Vakfı'nın İslami sermaye kuruluşlarına ortak olduğu ortaya çıktı. Kuveyt-Türk Evkaf Finans, İhlas Sigorta ve İhlas Finans'la ortak olan vakfın, 8 yıllık eğitim karşıtı yayınlarla kampanyalar yaptığı da belirlendi.

  Türkiye Diyanet Vakfı'nın, Batı Çalışma Grubu raporlarında irticai faaliyetlere kaynak sağlamakla suçlanan Arap kaynaklı İslami sermaye kuruluşlardan Kuveyt-Türk Evkaf Finans'a ortak olduğu belirlendi.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül'ün yazılı uyarısı üzerine, Devlet Denetleme Kurulu'nu Diyanet Vakfı'nı denetlemekle görevlendirdi. Ergül'ün Başbakan Mesut Yılmaz'a verdiği yazılı soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Yücel Seçkiner de Diyanet Vakfı'nın Kuveyt-Türk Evkaf Finans, İhlas Sigorta ve İhlas Finans'a ortak olduğunu bildirdi. Vakfın, Kuveyt-Türk'deki hisse oranı yüzde 1 iken, İhlas Finans'ta yüzde 8, İhlas Sigorta'da da yüzde 10 olduğu bildirildi.

  8 YILA KARŞI KAMPANYA

  Diyanet Vakfı'nın, kesintisiz temel eğitime karşı açıktan büyük bir kampanya sürdürdüğü belirlendi. Atatürkçülük ve laiklik konularında akıl almaz ifadeler içeren kitaplar yayınlayan Diyanet Vakfı'nın, ‘Türk Eğitim Sistemi-Alternatif Perspektif’ isimli kitabının 92'inci sayfasında da şu görüşlere yer veriliyor:

  ‘‘Atatürk ilke ve inkılaplarına uygunluk, din öğretimi bakımından bazı sakıncalar yaratabilir. Herşeyden önce bir dini (özellikle de İslamiyet) Atatürkçülük açısından öğretmek, tarafsız ve sahici bir öğretim olmamak ihtimalini beraberinde getirir.

  Anayasal açıdan Kuran kurslarının zorunlu eğitime dahil edilmemesi demek, fiilen din eğitimi hakkının ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. 8 yıllık temel eğitim mecburiyeti, imam hatipleri de etkisizleştirmenin aracı olarak tartışılmaktadır. Böylelikle din eğitimi cazibesini kaybedecektir. Türkiye'de imam hatip düşmanlığı kendisini bu talepte özdeşleştirmiştir.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı