Gündem Haberleri

  DİYAM’da asker izi yok

  Şehriban OĞHAN / ANKARA
  28.09.2005 - 02:46 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun dünya dinleri, mezhepleri ve dinler arası diyalogla ilgili araştırmalar yapmak amacıyla kurulan DİYAM’ı (Diyanet Araştırma Merkezi) amacına uygun çalışmadığı gerekçesiyle kapatması tartışma yarattı.

  DİYAM’ın fikir babası, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, ‘Burayı sanki Genelkurmay kurdurmuş, paşalara nimet bağışlanmış gibi bir hava verilmeye başlandı. Genelkurmay’ın en ufak iması bile olmadı’ dedi. Hürriyet’e konuşan Yılmaz, şöyle dedi:

  DİYANET’İN MUTFAĞI

  Gelişen iletişim teknolojisi karşısında din hizmetinin daha bilimsel zemine oturtulması gerekiyordu. Kitaplardaki yazılanlarla bugünkü realite birbirine uymuyor. Bu ihtiyacı karşılamak, teşkilatın hizmet sunduğu alanla ilgili aktüel ve geleceğe yönelik bilimsel araştırmalar yapmak, hizmetlerin ölçme ve değerlendirmesini yapmak amacıyla DİYAM’ı kurduk. Diyanet’e mutfak olsun diye.

  GÖREVLENDİRDİM

  Çalışmalar 2000 yılında başladı. Diyanet’in daire başkanları ve Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan bazı üyeleri Türkiye’deki araştırma merkezlerini araştırmaları için görevlendirdim. Çeşitli araştırma merkezlerini gezdiler. Bu arada Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) ile de görüşüldü. ASAM cazip geldi.

  10 GÜN SONRA

  ASAM’ın o dönemki başkanı Ümit Özdağ’ın daha önce de başka araştırma merkezleri kurduğunu öğrendik. Bu nedenle de merkezin kuruluşu için teknik yardım almak istedik. Geçici olarak Özdağ’ı DİYAM’ın başına getirdik. Hatta ‘ASAM’ın başındayım başka bir şey yapamam’ dedi. ‘Bu iş oturana kadar geçin’ dedik. 18 ay için protokol yapıldı. Anahtar teslimi bir projeydi. Kur, çalıştır, personeli eğit, teknik altyapıyı oluştur, teslim et. 10 Mart 2003’de sözleşme imzalandı. 10 gün sonra ben görevden ayrıldım.

  İMASI BİLE YOK

  Sanki Genelkurmay kurdurmuş, paşalara nimet bağışlanmış gibi bir hava verilmeye başlandı. Diyanet Genelkurmay’a bağlı bir kurum değil ki; Genelkurmay’ın talimatıyla araştırma merkezi kursun. Başbakanlık’a bağlı bir kuruluş. Ne Genelkurmay Başkanlığı’nın ne MGK’nın bırakın talimatı, en ufak iması, tavsiyesi var. Ne izin, ne onay alınmıştır; ne de ASAM’a iş verilsin diye kurulmuştur.

  TOPU TOPU 2 PAŞA

  Hepsi topu topu iki tane emekli paşa var (Yaşar Karagöz ve Yavuz Ölçen). Onlar da zaten ASAM’da bu işlerle uğraşan zatlar. DİYAM’ın geçici başkanı Ümit Özdağ gelirken bu işi bilen üç kişi getireceğini söylemişti. Onlardan ikisi bu paşalar diğeri ilahiyatçı Prof. Mustafa Erdem.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı