"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Diyabetlilere sağlıklı seyahat önerileri

Diyabetlilerin yolculuk veya tatil yapmaları için hiçbir engel yok. Ancak özellikle kan şekeri düzeyleri iniş-çıkışlı seyreden hastaların biraz daha dikkatli olmalarında yarar var.

Kan şekerinin düşmesi ya da çıkması sonrasında oluşabilecek koma durumlarını düşünerek, olanakları varsa tek başlarına tatile çıkmamaları gerekiyor.

Uzmanlar, diyabet hastalarının seyahatte hazırlanırken önce kısa sürede sorun olabilecek ve kendisine problem çıkartabilecek olayları düşünmelerini öneriyor. Örneğin, dişte veya herhangi bir yerinde iltihabi bir sorun, idrar yollarında enfeksiyon, ayakta küçük de olsa bir yara varsa önce bu problemler halledilmeli, sonra sonra seyahate çıkılmalı. Çünkü gidilen yerlerde bu sorunları çözebilecek sağlık personeli bulunamayabilir.

Sorunların daha büyük boyutlara ulaşabileceği ihtimalini de göz ardı etmemek lazım. Ayrıca seyahat öncesi yapılan rutin kan tahlili ve idrar değerlendirmeleri olası birçok problemi önceden kestirebilmekte yararlı.

YANINIZA YİYECEK ALIN

Diyabetlilerin hipoglisemiye (şeker düşüklüğü) karşı yolculuk sırasında yanlarına yiyecek almalarında yarar var. Seyahate çıkarken beslenme tedavilerine uygun ve kolaylıkla ulaşabilecekleri meyve, bisküvi gibi kuru besinleri yanlarına almaları çok işe yarar.

Aracıyla seyahate çıkanlar, gittikleri güzergah boyunca daha önceden belirledikleri yerlerde yemek yemeyi tercih edebilirler. Özellikle insülin kullanan diyabetliler kan şekerinin düşme riskine karşı mutlaka yanlarında şeker ya da meyve bulundurmalı.

Glukagen denen ve gerekli durumlarda kan şekerini yükselten ilacı yanlarına almaları ve yakınlarındaki kişilerin glukagenin uygulama prensibini öğrenmelerini de ihmal etmemeliler.

Uzun yolculukların diyabet hastaları için sakıncalı olduğuna dair bilgi bulunmuyor. Yine de özellikle hızlı ulaşım araçlarının seçilmesi, bir an önce normal düzene dönmelerine yardımcı olur. Uzun uçak yolculukları sonrasında beslenme düzeninde özellikle beslenme saatleri konusunda gerekli ayarlamaların yapılması gerekir.

Açık büfelerin büyüsünden uzak durun

Diyabetliler, sıvı ve elektrolit (su ve tuz) kayıplarına karşı daha hassaslar. Bu yüzden uzun süreli güneş altında kalmamaları iyi olur.

Çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu açık büfelerin cazibesine kapılmayın. Diyetinizi bozmayın.

İnsülin ve yemek saatlerini aksatmamaları, sık kan şekerini ölçerek kan şekeri değişikliklerini minimumda tutmaya çalışmaları, kan şekeri ölçüm aleti ve striplerini yedekli olarak yanlarına almaları, zaman zaman kontrol oldukları doktorlarına durumları hakkında telefonla bilgi vermeleri de gerekir.

Uzun süreli diyabeti olan erişkinler de olası komplikasyonlara karşı almaları gereken sıvı miktarına dikkat etmeli.

Diyabete bağlı sinir sistemi tutulumu nedeniyle, his kayıpları olabilir. Bunu göz önünde tutarak sık sık ayak kontrolü yapmaları, asla çıplak ayak dolaşmamaları, rahat ayakkabı veya terlikleri tercih etmeleri, hatta mümkünse denizde dahi terlikle yüzmelerini öneriyoruz.
X