DÜZCE HABERLERİ

Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı Gerçekleşti

IHA
23.07.2015 - 13:31Son Güncelleme :

YEREL HABERLER DÜZCE

IHA

Düzce Üniversitesinin desteğiyle 6. Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı gerçekleştirildi.
Düzce Üniversitesi ile Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği desteğiyle düzenlenen 6. Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı Düzce Pelemir Otel’de gerçekleştirildi. Yaz okulu kampına dokuz ilden 85 çocuk ve genç ile aileleri katıldı. Yaz okulu kapsamında ülkemizde ilk kez Diyabet ve Spor Çalıştayı da düzenlendi.
Diyabet ve Spor Çalıştayı’na Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Çotuk, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Aydın, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Taşkıran, tip 1 diyabetli olan Süper Lig basketbolcularından Alper Saruhan, maratoncu Gürkan Açıkgöz, Spor Eğitmeni Abdullah Bahçekapılı, Diyetisyen Kevser Başkara ile çok sayıda izleyici katıldı.
Çalıştayda geçmiş deneyimler gözden geçirilirken, spor ve diyabet hakkında gerek vatandaşlar için gerekse konunun uzmanları için yeni, faydalı ve önemli bilgiler paylaşıldı.
Prof. Dr. Birol Çotuk’un uzun ve yavaş antrenmanlar yerine kısa ve yoğun antrenman tekniğinin son 10 yılda öne çıktığını belirten sunumu, çalıştayın dikkat çeken konularından biriydi. Çalıştayın önemli konularından biri de, konuşmacılar tarafından dile getirilen diyabetli sporcuların sağlık raporu alırken karşılaştıkları bilgisizlikten kaynaklı engellerdi.
Ağır görme ve hareket engelliyken yüzmede Türkiye üçüncüsü olan, bir yıldır da tip 1 diyabetliler ailesine katılan Manisalı genç Deniz Ünsal, hem çalıştay hem kamp süresince neşesi ve pozitif enerjisiyle takdir topladı.
Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı bünyesinde minik diyabetliler aileleriyle misafir edildi, minikler havuzun keyfini çıkarırken, aileler uygulamalı olarak karbonhidrat sayımı kursuna katıldı.
Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Onur Özlü’nün de misafir olduğu gala gecesindeki havai fişek gösterisi, gece girilen havuz sefası, diyabetli müzisyenlerin yaptığı müzik eşliğinde dans ve son gün yapılan pasta seremonisi ile kremalı maske savaşının ardından Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı sona erdi.
Bir bütün olarak gerçekleştirilen yaz okulu, kamp ve çalıştay diyabetli çocuklar ve aileleri için bu sene de öğretici oldu. Diyabetli gençler ve çocuklar; dayanışmalarını pekiştirirken diyabetle mücadele için de güç, moral ve motivasyon kazandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı Gerçekleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyabetli Çocuklar Yaz Okulu Kampı Gerçekleşti haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  08:03
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:21
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı