"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Divlek

Okurumuz İhsan Koçer, divlek hakkında bilgi vermiş. İhsan Bey kendisiyle aynı lisede okumuş olan ODTÜ Ekonomi Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Uğurel’in yıllar önce paylaştığı bilgileri göndermiş bize.

Ben de bu bilgileri çok değerli bulduğum için İlhan Bey’in ağzından parça parça sizlere aktarıyorum...
“Konya dahil Anadolu’nun çoğu yerinde kavuna ‘divlek’ denir ama ikisi aynı değildir. Kavun erken olur. Keskin kokulu, ancak iyice olunca tam tadını bulan, mutfak ömrü kısa bir meyvedir. Karpuzdan sonra çıkar, olgun halinde iyice tatlanır. Kabuğu düz ve parlak, meyve kısmı yoğun ve et kıvamındadır.
Yaz güze devrilirken divleğin saltanatı başlar ki tadına doyum olmaz. Önce manavlarda görünür, sonra sergilere ve açık kamyon kasalarına öbek öbek yığılmaya başlar. Yazlık türü başka, kışlığı daha da başkadır. Kabuğu kalın, sarı siyah çilli veya tam siyah ve enine yollu, eteni ise sert kıvamlı ve ‘diş diş’ olur.
Kumlu araziyi sever ve sel yataklarında alası yetişir. Mevsim ilerledikçe tarlada dipleri kendiliğinden yarılır ve içleri tam bal olur.
Bağınızda, bahçenizde divlek ekili ise tüylü yavru hırtlakları yemeğe doyamazsınız. Ama hırtlağın esas bol olduğu ve yemesinin insanı suçlu hissettirmediği zaman, Anadolu’da sonbahar soğukları ve gece ayazlarının başlaması ve ilk don olayının bağı ve bahçeyi ‘üşütme’siyle başlar.
Sebzeler ve bağlar döner, ürünler ondan sonra büyüyemezler, bozum başlar. Divlek olma şansını yitiren hırtlakların artık bini bir paradır ve pazara dökülürler. Bolca alınır, en tazeleri hemen yenir ve gerisi turşu olup çömleklere basılır.”

Pekmezli Gökova Tatlısı

Pekmez ve suyu derin bir kaba aktarıp çatal yardımıyla çırpın. Unu ilave edip pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar çırpmaya devam edin.
Sonra orta boy bir tencereye koyup kısık ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak pişirin.
Kaynamaya başlayınca tereyağı ve rendelenmiş peyniri ilave edip 2-3 dakika daha pişirin ve ocaktan alın. Kâselere paylaştırıp buzdolabına koyun.
Üzerini ceviz, badem ya da kestaneyle süsleyerek, soğuk olarak servise sunun.

Malzeme listesi

- 2 su bardağı pekmez
- 2 su bardağı su
- 4 tepeleme yemek kaşığı un (Kepekli un kullanabilirsiniz.)
- 25 gr tereyağı
- 100 gr rendelenmiş sert keçi peyniri
Üzeri için;
- Ceviz içi ya da file badem

X