Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "DİTİB camiinin parası ödenmedi" iddiası

  Mesut ZEYREK / KÖLN - DHA
  11 Ocak 2012 - 17:23Son Güncelleme : 11 Ocak 2012 - 17:24

  Almanya'nın Köln kentinde inşaatı devam eden ve yapımı yılan hikayesine dönen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii yine Alman basınının manşetlerine taşındı.

  Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, caminin kaba inşaatından sorumlu Düsseldorf merkezli Nuha firmasının 2 milyon euro alacağının ödenmediğini ileri sürdü. Gazetenin haberine göre Nuha firması avukatı Thomas Jelitte aracılığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada talep edilen 2 milyon euronun Nisan 2011’den beri camide yapılan ve bugüne kadar ödenmeyen çalışmaları kapsadığı ileri sürüldü.

  Bazı çevreler ise DİTİB cami hakkında olup bitenleri internet üzerindeki bazı forum ve platformlarda tartışmaya başladı. Bu çevreler tarafından cevaplanması istenen sorular, “İnşaatta kullanılan betonun renginin farklı olduğunu yeni mi fark ettiniz?”, “Kaba inşaatın yapımı aylarca sürdü, bu inşaatta 2 bin 300 hata olduğunu sonradan mı fark ettiniz?”, “DİTİB'de son aylarda iki soygun olayı meydana geldi, bu soygunların soruşturması bitti mi? Bittiyse sonuç nedir, hırsızlar yakalandı mı?” şeklinde oldu.

  Geçtiğimiz aylarda ise inşaatta 2 binin üzerinde hata bulunduğu gerekçesiyle mimar Paul Böhm ilişkisini feshedip, ancak daha sonra Köln eski Anakent Belediyesi Başkanı Fritz Schramma’nın araya girmesiyle iş tatlıya bağlandığı açıklanmıştı. DİTİB caminin inşaatında şu an Türk mimar Orhan Gökkuş'un görevlendirildiği belirtilerel cami açılışının 2012 yazında yapılmasının ön görüldüğü bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı