Disneyland incelemeye alındı

AA
31 Temmuz 2015 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2015 - 12:58

Alman ve İngiliz ziyaretçilerin, diğer ülkelerden gelen müşteriler gibi fiyat indirimlerinden yararlanamaması AB Komisyonu'nu harekete geçirdi.

AB Komisyonu, ''Disneyland'ın birlik içinde serbest rekabet kuralarına aykırı hareket ettiği'' yolundaki suçlamaları inceledikten sonra şirketle ile ilgili bir yaptırım uygulanıp uygulanmaması konusunda karar verecek.

Şirketin bazı AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının indirimli turları almalarını engelleyerek ''ayırımcılık'' yaptığı ileri sürülürken, Disneyland yönetimi, söz konusu suçlamaları reddederek, indirimlerin sezonluk olduğunu savunuyor.

Suçlamalar İngiliz The Financial Times gazetesinin kapsamlı araştırması sonucu ilk kez ortaya atılmıştı. İngiliz gazetesine göre, içinde konaklama ve yemek masrafları da yer alan pahalı prestijli özel paket turlar için Fransızlar'ın bin 346 Euro, İngilizler'in bin 870 Euro, Almanlar'ın ise 2 bin 447 Euro ödemeleri talep ediliyor.

İngiliz gazetesine göre, Paris'e gelmeden ülkesinde bir günlük Disneyland bileti alan İngiliz ziyaretçi yüzde 15 daha fazla ödemek zorunda kalıyor.

Disneyland'ı her yıl 15 milyonun üzerinde turist ziyaret ediyor. Paris'e 40 kilometre uzaklıktaki Marne La Valle köyünde yer alan eğlence merkezi, 1992 yılında ilk kez kapılarını ziyaretçilere açtı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı