İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

DİSK: Zeytinliklerle ilgili tasarıdan bir daha gündeme getirmemek üzere vazgeçilsin

DHA
09.06.2017 - 11:28Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 9 Haziran (DHA) - DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen "zeytinlik tasarısı"ndan yeniden gündeme getirilmemet üzere vazgeçilmesini istedi.
Çevreye ilişkin gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan Beko, "Zeytinliklerle ilgili tasarıyı komisyona çekmek yeterli değildir; yapılması gereken, daha önceden defalarca gündeme getirilen bu tasarıdan bir daha gündeme getirmemek üzere vazgeçmektir" dedi ve ekledi:
"Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın hazırladığı, 'Üretim Reform Paketi Kanun Tasarısı Taslağı'nda 'üretim ve yatırımın önündeki engelleri kaldırma' adı altında zeytinlikleri yok edecek bir düzenleme gündeme geldi.
"Zeytinlik alanların üzerine ve hemen yanı başına termik santral, maden gibi endüstri tesislerinin yapılmasını öngören bu tasarı sadece doğayı değil, insanların geçim kaynaklarını, binlerce yıldır oluşan kültürlerini ve yaşamlarını yok edecek.
"Bu tasarı, Anadolu topraklarının medeniyet birikimini, kültürel birikimini tehdit eden bir tasarıdır. 'Zeytin mi önemli tesis mi?' sözleri Anadolu'nun bu birikiminin hiç anlaşılamadığının göstergesidir.
"Kendi toprağına, kültürüne bu kadar uzak, yabancı bir zihniyetin bir diğer icraatı da İzmir Karaburun yarımadasını tehdit ediyor.
"Karaburun'un 20 km'yi aşan sahil şeridinde, 3.87 milyon metrekare deniz alanına kurulmak istenen Balık Çiftliği projesiyle ilgili süreç, bölge halkının tüm itirazlarına rağmen devam ediyor.
"Türkiye'nin en güzel ve el değmemiş koylarının, balık çiftliklerinde kullanılan yemlerle ve ilaçlarla kirletilecek olması dikkate alınmamakta, tek bir şirketin çıkarları için yarımada halkı yok sayılıyor.
"Kıdem tazminatı başta olmak üzere emeğin kazanılmış haklarına yönelik saldırıların gündeme geldiği bir dönemde doğamızı talan etme girişimleri de hız kazandı. Sınırsız ve sorumsuz kar arayışı içindeki sermaye insani, toplumsal, ekolojik tüm değerleri yok etme pahasına yaşamlarımızı tehdit ediyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DİSK: Zeytinliklerle ilgili tasarıdan bir daha gündeme getirmemek üzere vazgeçilsin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı