İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

DİSK: Yurtta barış, dünyada barış

DHA
31.08.2017 - 15:23Son Güncelleme : 31.08.2017 - 15:23

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 31 Ağustos (DHA) - DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "1 Eylül Dünya Barış Günü" ile ilgili açıklamasında, "Savaş adaletsizlik üretir çünkü savaş demokrasiyi yok eder" dedi ve "Yurtta barış, dünyada barış" çağrısı yaptı.
Açıklamasında, "54 milyon insanın yaşamını kaybettiği, milyonlarca insanın açlık ve sefaletle yaşamak zorunda kaldığı" 2. Dünya Savaşı'nın 1 Eylül 1939'da Hitler'in Polonya'yı işgaliyle başladığını anımsatan Beko, altı yıl süren savaşın Hitler ordularının yenilmesiyle son bulduğunu vurguladı.
"İnsanlığa büyük acılar yaşatan savaşların bir daha yaşanmaması dileğiyle savaşın başladığı tarih olan 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak ilan edildi" diyen Beko, "Bugün de başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada silahlar konuşuyor... Hemen yanı başımızda, Suriye'den Irak'a; Libya'dan Filistin'e namluların gölgesinde bir hayat devam ederken; Avrupa'nın büyük kentlerinde düzenlenen terör saldırıları can almaya devam ediyor" dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Silahlar konuştukça kadınlar, gençler, çocuklar ve yoksullar başta olmak üzere bütün insanlık ağır bir sarsıntı yaşıyor; işsizlik, yoksulluk, açlık, acı ve gözyaşı artıyor.
"Savaş adaletsizlik üretir. Savaşlarda birileri rant devşirir, birileri iktidarını güçlendirir. Biz işçilerin ise bombaya, silaha değil işe ve aşa ihtiyacımız vardır.
"Hepimiz bilmekteyiz ki, savaşlarda ölenler savaşları çıkaranlar değil, işçiler, emekçiler, yoksullardır.
"İnsanlığın refahı için kullanılmayıp savaşlarda harcanan kaynakları bizler üretiriz.
"Savaş adaletsizlik üretir çünkü savaşlarda biz ölürüz; siyasetçiler öldüğümüz çukurun üzerinde yeni savaş yeminleri eder.
"Savaş adaletsizlik üretir çünkü savaş demokrasiyi yok eder. En temel demokratik haklar askıya alınır. Savaşa karşı çıkanlar, muhalifler, haklarını savunanlar işten çıkarılır, hapishanelere atılır.
"Savaş adaletsizlik üretir çünkü emeğin hakları, emeğin talepleri savaşların gölgesinde kaybolur gider.
"Ülkede, bölgede ve dünyada tüm savaşları durduracak olan, durdurması gereken biziz; biz işçiler savaşın en büyük mağdurları olarak, kimseden adalet ve barış bekleyemeyiz.
"Barışı da, adaleti de, haklarımızı da kazanacak olan bizleriz.
"Yurtta barış, dünyada barış."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DİSK: Yurtta barış, dünyada barış haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  31 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:57
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı