ANTALYA HABERLERİ

DİSK tasarıya karşı

DHA
06.04.2016 - 15:12Son Güncelleme :
DHA

 

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA) - DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, TBMM gündemindeki 'Özel İstihdam Büroları' yasa tasarısının, tarihteki en büyük insanlık suçlarından biri olarak işaret ettiği köle pazarlarının yasal zeminini oluşturduğunu iddia etti. Aybar, “Hiç kimse bizden köleliği kabul ederek, köleliğin koşullarıyla ilgili pazarlık yapmamızı beklemesin" dedi.
Aybar, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, Özel İstihdam Büroları yasa tasarısının geçici iş ilişkilerini kapsayacak şekilde genişletilerek işçi kiralama yetkisinin tanınmasıyla Türkiye'de emeğiyle geçinen milyonların köle haline getirilmek istendiğini iddia etti.
DİSK olarak 20 temeL noktada bu yasa tasarısına itirazlarının bulunduğunu aktaran Aybar, “Özel istihdam büroları köle pazarlarıdır. Özel İstihdam Büroları ile geçici iş ilişkisi oluşturulması insan ticaretidir. İnsan ticareti tarihteki en büyük insanlık suçlarından bir tanesidir" diye konuştu.
Söz konusu yasa tasarısı karşında DİSK'in asla pazarlık masasında yer almayacağını belirten Cemal Aybar, taleplerinin tasarının meclis gündeminden çekilmesi olduğunu söyledi. Aybar, “Hiç kimse bizden köleliği kabul ederek, köleliğin koşullarıyla ilgili pazarlık yapmamızı beklemesin" dedi.
Tasarının Isparta Yalvaç'ta, Manisa Gölhisar'da tarım işçilerinin hayatlarını kaybetmesine neden olan olayların, İstanbul'da Torunlar İnşaat'ta yaşanan iş cinayetlerinin, Soma'da 301 madencinin hayatlarını kaybetmesinin sorumlusu olarak işaret ettiği 'dayıbaşılık' sisteminin yasallaşması olacağını savunan Aybar, “İşçi katleden bir çalışma düzenin yasallaşması hangi akla, mantığa ve vicdana sığar" diye sordu.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden DİSK tasarıya karşı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DİSK tasarıya karşı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı