Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DİSK: Ölümler olmadan F tipinden vazgeçin

  Hürriyet Haber
  02 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Aralık 2000 - 00:01


  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), cezaevlerindeki ölüm oruçları ve F tipi cezaevi konusunda Adalet Bakanlığı'na bir mektup gönderdi. Ölümler olmadan çözüm istenilen mektupta, "F tipi cezaevleri sorunun çözümüne hizmet etmiyor" denildi.

  DİSK'ten yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Süleyman Çelebi veGenel Sekreter Murat Tokmak imzasıyla Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e gönderilen mektupta, cezaevlerinde son günlerde yaşanan olaylara değinildiği belirtildi. Mektupta, konfederasyon olarak her insanın can güvenliği ve kendini geliştirebilecek koşullarda yaşama hakkına olan inancın dile getirilerek, ''Cezaevlerinin bu koşulları sağlayamadığı, basından ve bize yapılan başvurulardan anlaşılmaktadır'' denildiği kaydedildi.

  Uygulanması düşünülen F tipi cezaevlerinin de, ''sorunların çözümüne hizmet etmekten çok, derinleştirdiği'' görüşü savunulan mektupta, cezaevlerindeki açlık grevlerinin de, bunun somut göstergesi olarak belirtildiği ifade edildi. İnsanların tam bir izolasyon altında yaşamalarının çağdaş uygarlık düzeyine yakışmayacak bir önlem olduğu kaydedilen mektupta, şu görüşlere yer verildiği bildirildi:

  ''Oysa cezaevlerinde disiplin sağlamanın daha insani ve uygar yöntemleri olduğu dünyadaki örneklerden bilinmektedir. Konfederasyon olarak, sorunun bu kapsamda ele alınıp, ölüm oruçlarının can kaybı olmadan sona erdirilmesinin, ülkemizin geleceği açısından olumlu bir adım olacağını düşünüyoruz.''
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı