Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DİSK: Madımak müze yapılmalı

  ANKA
  01 Temmuz 2007 - 12:53Son Güncelleme : 01 Temmuz 2007 - 12:52

  DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, insanların farklı bir inanışa, düşünceye sahip oldukları için yok edilmelerinin büyük bir insanlık suç olduğunu belirterek, Madımak’ın müze yapılarak toplumun vicdanındaki yaraların sarılması gerektiğini söyledi.

  DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 14'üncü yılı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, "2 Temmuz 1993’de ülkemiz insanları yeni bir acıyı daha paylaştı. Bundan tam 14 yıl önce 35 insanımız, devletin seyirci kaldığı bir katliamda diri diri yakılarak can verdi" dedi.

  Maraş'ın, Malatya'nın, Çorum'un acılarının anılarda tazeliğini yitirmeden vicdanlarda tarifsiz bir yaranın daha açıldığını belirten Çam, insanların, farklı bir inanışa, düşünceye sahip oldukları için yok edilmelerinin büyük bir insanlık suç olduğunu söyledi. Çam konuşmasına şöyle konuştu:

  "Başka bir ülke bulamazsınız, politik cinayetlerin fütursuzca işlendiği, başka bir ülke bulamazsınız, aydınlarının diri diri yakıldığı, başka bir ülke bulamazsınız, yangın yerinin Kebap Salonuna dönüştürüldüğü, başka bir ülke bulamazsınız, Adalet Bakanı’nın katliamcıların avukatlığını yaptığı."

  GERÇEK YÖNLENDİRİCİLER YARGI KARŞISINA ÇIKMADI

  Üzerinden yıllar geçmesine karşın, diğer politik katliamlarda olduğu gibi Sivas’ta da bütün delillerin yok edildiğinin altını çizen Çam, olayın gerçek yönlendiricilerinin de yargı karşısına çıkarılmadığını kaydetti. Madımak Oteli'nde aydın, sanatçı, öğrenci, öğretmen toplam 35 insanın yaşamını yitirmesine karşın yakılan yerde Kebap Salonu açıldığını dile getiren Çam, "Bu durum akıl alır gibi değil. Zira geride kalanlarla adeta alay ediliyor. Sizi her gün yeniden yakıyoruz deniliyor" diye konuştu. Çam, Madımak’ın müze yapılarak toplumun vicdanındaki yaraların sarılması gerektiğini belirtti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı