Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DİSK Genel Başkanı Çelebi'den işsizlik uyarısı

  A.A
  18 Ağustos 2009 - 16:39Son Güncelleme : 18 Ağustos 2009 - 16:39

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, “işsizlikteki sert artışların yerini daha küçük artışlara bıraksa bile, bu durumun iş gücü arzının 27 milyon olduğu Türkiye'de işsizliğin çözümüne ciddi bir katkı yapmayacağını” öne sürdü.

  Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, işsizlikteki sert artışın yerini daha yavaş bir artışa bırakmasının olumlu olduğunu, ancak gerçekçi olmayan umutlar yaratmak ve beklentiler oluşturmanın, milyonlarca emekçiye ve ülkeye yarardan çok zarar vereceğini savundu.

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) resmi işsizlik rakamlarına göre; mayıs ayında işsiz sayısının 3 milyon 382 bin kişi, işsizlik oranının da yüzde 13,6 olduğunu belirten Çelebi, resmi işsizlik rakamlarında Ocak 2009'a göre 2 puan, Nisan 2009'a göre 1,3 puanlık bir azalmanın görüldüğünü ifade etti.

  Fakat bu azalmanın resmi işsiz ve resmi işsizlik oranlarının zirve noktalarına göre bir gerileme olduğunu vurgulayan Çelebi, bu durumun istihdamın arttığını ve işsizlik sorununun çözüm yoluna girmiş olduğunu ortaya koymadığını öne sürdü.

  Yaz döneminde mevsimlik etkiler nedeniyle istihdamın nispeten arttığına dikkati çeken Çelebi, şunları kaydetti:
  “2009 yaz mevsiminde de istihdamda küçük de olsa bir artış olmuştur. Bu küçük artış işsizliğin zirve noktalarını oluşturan Aralık 2008 ile Nisan 2009 dönemine göre işsizlik oranının daha küçük çıkmasına neden olmuştur. Eğer gerçekten işsizlik geriliyorsa ve istihdam artıyorsa, bundan en fazla bizim memnun olacağımız açıktır. İşsizliğin gerilemesi ve istihdamın artma eğilimine girmesi, çalışanların ve milyonlarca işsizin en önemli beklentisidir.

  Kriz dönemlerinde, objektif, uzun vadeli ve bilimsel değerlendirmelere çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle işsizlik sorununa uzun vadeli ve bütünsellik içinde bakılmasında büyük yarar vardır. İşsizlikteki sert artışlar yerini daha küçük artışlara bıraksa bile, bu durum iş gücü arzının 27 milyon olduğu Türkiye'de işsizliğin çözümüne ciddi bir katkı yapmayacaktır.”

  “İşsizlik oranının Mayıs 2009'da gerilemediğini, sert yükselişte bir yavaşlama olduğunu” ifade eden Çelebi, işsiz sayısının Mayıs 2008-Mayıs 2009 arasında 1 milyon 180 bin kişi arttığını, aynı dönemde işsiz olduğu halde iş bulma ümidi olmayan ve iş aramayanların sayısındaki artışın da 271 bin kişiye ulaştığını kaydetti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı