Gündem Haberleri

  DİSK Genel Başkanı Çelebi’den Başbakan Erdoğan’a Zonguldak tepkisi

  Cem EMİR- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR / DHA
  24.05.2010 - 20:35 | Son Güncelleme:

  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Zoguldak’taki grizu faciasıyla ilgili Başbakan Erdoğan’ın yaptığı, “Madenci mesleğinin kaderinde ölüm var” açıklamasına tepki göstererek, “Sayın Başbakan, o 250 kişilik koruma ordusunu yanından çek bakalım, kaderin ne olacağını gör. Demek ki kader bu değil” dedi.

  Diyarbakır’da, PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK/TM yapılanması soruşturması kapsamında tutuklanan BDP’li belediye başkanlarını cezaevinde ziyaret eden, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türk Tabipler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy ve KESK Genel Başkanı Sami Evren, 26 Mayıs’ta işçi ve memur sendikalarının aldığı genel grev kararına ilişkin basın açıklaması yaptı.

  Ofis Semti’nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye’de gündemin çok çabuk değiştiğini söyledi. 22 Şubat’ta genel grev kararı aldıklarını hatırlatan Çelebi, “İşçi sınıfına dönük saldırılara daha etkin yanıt vermek için, caydırıcı unsur olmak için 22 Şubat’ta karar aldık. Anayasa tartışmaları, kurultay ve demokratikleşme tartışmaları derken asıl gündemimize bir türlü gelemiyoruz” açıklamasında bulundu. 26 Mayıs genel grev eyleminden çekilme kararı alan TÜRK-İŞ’i isim vermeden eleştiren Çelebi, “Sıcak zamanda vitrinde herkes yar alıyordu. Ama zor süreçte bu görevi tamamlamak gibi zorunluluğumuz var” dedi.

  Çelebi, TEKEL eyleminde Diyarbakır’ın ayrı bir yeri olduğunu belirterek, bütün Türkiye’nin aynı mücadele hattını birlikte yaşadığını ifade etti. Emek güçlerinin konfederasyon ayrımı yapmadan, işçi sınıfına yönelik saldırıları ortak mücadele hattıyla püskürteceğini söyleyen Çelebi, 26 Mayıs eylemine destek vermeyen işçi ve memur sendikalarına çağrıda bulundu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Zonguldak’taki grizu faciasıyla ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösteren DİSK Genel Başkanı Çelebi, “İş kazaları kaderdir diyen Sayın Başbakan’a sesleniyorum. O 250 kişilik koruma ordusunu yanından çek bakalım, kaderin ne olacağını gör. Demek ki kader bu değil, iş güvenliği herkese lazım” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı