Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DİSK 1 Mayıs’ta 'Taksim' dedi

  Hürriyet Haber
  12.04.2016 - 10:04 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valiliği'nin 'İzin vermeyeceğiz açıklamasına karşın DİSK Başkanlar Kurulu 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararı aldı

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılmasını kararlaştırdı.

  Cumhuriyet gazetesinde yer alan DİSK Başkanlar Kurulu kararı, dördüncü kez izin verilmemesine rağmen kutlamalar için Taksim Meydanı’nda direnileceği anlamına geliyor. 2010 yılında 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin verilmiş, ancak 2013 yılında kutlamalara birkaç gün kala meydanda çalışma yapıldığı gerekçesiyle yasak getirilmişti. O zamandan beri meydan 1 Mayıs kutlamalarına yasak.

  DİSK kararında diğer emek örgütleriyle geçen yıl yapılan 1 Mayıs çağrısı için açılan davada beraat edildiği anımsatılarak AİHM’nin Taksim’le ilgili verdiği ‘Taksim 1 Mayıs alanıdır’ kararına da değindi.

  DİSK Başkanlar Kurulu, KESK, TMMOB, TTB gibi diğer emek örgütleriyle görüşülerek bu konuda ortak bir karar alınması gerektiğini ifade ederek, “1977’de Taksim’de katledilen 37 arkadaşımız var. 1 Mayıs birlik ve beraberliğin adresinin orası olması gerekiyor” dedi.

  Etiketler: disk , 1 Mayıs , kutlama , son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı