Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dışişleri'nden Yukarı Karabağ seçimlerine tepki

  AA
  18.07.2012 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde yapılacak "sözde" başkanlık seçimlerinin sonucunu Türkiye'nin tanımayacağını bildirdi.

  Bakanlık'tan yapılan açıklamada, Ermenistan'ın işgali altında bulunan Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde, "uluslararası hukuk ve uluslararası toplumun beklentileri hilafına" 19 Temmuz 2012 tarihinde "sözde başkanlık" seçimleri düzenleneceği belirtildi.

  Açıklamada şunlar kaydedildi:

  "BM Güvenlik Konseyi kararları ve AGİT ilkelerinin açık ihlâli niteliğindeki bu seçimler, Yukarı Karabağ'daki hukuka aykırı mevcut durumu tek yanlı olarak meşrulaştırma çabalarının yeni bir örneğidir.

  Yukarı Karabağ ihtilafı, Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve işbirliği tesisinin önünde en önemli engel olmaya devam etmekte; bölge ülkeleri arasında iyi komşuluk ve işbirliğine olanak verecek bir iklimin yerleşmesini engellemektedir.

  Bu itibarla, Yukarı Karabağ ihtilafının çözümünü amaçlayan girişimlerin sürdürülmesine paralel olarak bölgede tam ve kapsamlı normalleşme yönünde çabalarını çeşitli zeminlerde sürdürmeye kararlı olan Türkiye, Azerbaycan'ın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlali anlamına gelen bu eylemi kınamaktadır.

  Türkiye, gayrı meşru saydığı ve uluslararası hukuk bakımından herhangi bir geçerliliği olmayacak bu sözde 'Başkanlık' seçimlerinin sonuçlarını tanımayacaktır."

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı