Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dışişleri'nden Redhack notası

  Hürriyet Haber
  05.07.2012 - 14:19 | Son Güncelleme: 05.07.2012 - 15:27

  Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesine Redhack adlı siber korsanlar tarafından düzenlenen saldırı konusunda, Türkiye'deki tüm yabancı misyonlara notayla bilgi verdi.

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, sitenin saldırıya uğradığı ilk gün ve dün olmak üzere iki ayrı nota verildiğini bildirdi. İlk notada saldırı hakkında ilk bilgiler yer alırken, dün verilen notada güvenlik tedbirlerinin arttırıldığının bildirildiğini anlattı. Koru, "Büyükelçiliklere, kimlik kartlarının imajlarının alındığının belirlendiğini bildirdik. Nasıl olduğu konusunda teknik bilgi ilettik. ayrıca güvenlik tedbirlerinin arttırıldığını da ifade ettik" dedi.
   
  YABANCI DİPLOMATLAR KAYGILI
   
  Adreslerini de içeren kimlik bilgilerinin açığa çıkması, üstelik internet aracılığıyla yayınlanması nedeniyle bazı ülkelerin Dışişleri Bakanlığı'na başvurarak, "kaygılarını ilettiğini" de kaydeden Büyükelçi Koru, "Biz de kaygılarını gidermek üzere teknik bilgi iletiyoruz. Önümüzdeki günlerde de yabancı misyon temsilcilerine bu konuda ayrıntılı bir brifing vermeyi planlıyoruz" dedi.
   
  "AHLAKİ DEĞİL..."
   
  Redhack siber korsan grubunun Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesine yaptığı saldırının ardından, ele geçirdiği yabancı diplomatlara ait kimlik kartlarının imajlarını yayınlamasını "kişi haklarına saygısızlık” olarak niteyen Bakan Yardımcısı Koru, şöyle konuştu;

  "Şu ana kadar yayınlanan belgeler, Bakanlığımız açık yazışmalarını içeriyor. Zaten hassas içerikli ve gizli bilgileri hiçbir surette açık sunucularımızda tutmuyoruz. Dolayısıyla gizli içerikli yazışmaların ele geçirilmesi sözkonusu değildir. Diplomatların gerektiğinde kimlik ibrazı amacıyla kullandıkları kimlik kartlarının kopyaları. Kişilerin kimlik bilgilerinin alınması ve yayınlanmasının ne derece ahlaki olduğunu bu konuyu izleyenlerin değerlendirmesine sunuyorum" dedi.

  "Redhack, yaptığı saldırı ile Dışişleri Bakanlığı sitesinin güvenlik sorunlarını ortaya koyduğunu ifade ediyor. Ne düşünüyorsunuz" sorusuna karşılık ise Büyükelçi Koru, "Öyle bir güvenlik denemesi yapmış olsalardı, ele geçirdikleri kimliklerin üç-dört tanesini yayınlarlardı, biz de güvenlik açığını görüp düzeltirdik. Ancak yüzlerce kimlik imajını internette yayınladılar. Şimdi, mesela bir terör örgütü bu kişilerden birine saldırı düzenlese, birşey olsa, bu siber hırsızlığı gerçekleştiren kişiler rahat uyuyabilecekler mi?" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı