Gündem Haberleri

  Dışişleri'nden AB açıklaması

  A.A
  09.12.2009 - 02:54 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, dün yayımlanan AB Genel İşler Konseyi (GİK) sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin reform sürecinde kaydedilen gelişmelere değinildiğine ve izlediği faal dış politikanın övüldüğüne dikkati çekerken, "bir ülkenin ufuksuzluğunun da GİK sonuçlarına yansıdığını" bildirdi.

  Açıklamada, AB zirvesinin 17 Aralık 2004 tarihli kararı doğrultusunda 3 Ekim 2005 tarihinde başlayan müzakere sürecinin, "AB'nin oy birliğiyle alınmış kararları ve Müzakere Çerçeve Belgesi temelinde ve Türkiye'nin tam üyelik hedefi çerçevesinde" devam etmekte olduğu anımsatıldı.

  Dün yayımlanan GİK sonuçlarının, "Aralık 2006 ile Aralık 2008 Zirve sonuçlarına ve Müzakere Çerçeve Belgesine atıf yapmak suretiyle, Türkiye'nin AB'nin müteakip genişleme stratejisinde yer alan ülke olduğunu ortaya koyduğu ve Türkiye'nin AB'ye katılım hedefini teyit ettiği" kaydedildi.

  Açıklamada, "Sonuçlarda, diğer hususların yanı sıra reform sürecinde son dönemlerde kaydedilen olumlu gelişmelere değinilmekte ve faal dış politikamızdan övgüyle söz edilmektedir" ifadesine yer verildi.

  Sonuçlara ilişkin eleştirilerin sıralandığı kısımda ise şu ifadelere yer verildi:
  "Bununla birlikte, Dönem Başkanı İsveç başta olmak üzere, Türkiye'nin AB üyeliğinin önemini vakıf diğer Konsey üyesi ülkelerin yoğun ve iyi niyetli çabalarına rağmen ve Ada'da iki lider arasında devam eden müzakerelerin başarıyla sonuçlanması yönünde beklentiler mevcut iken, bir üye ülkenin ufuksuzluğunun GİK Sonuçlarına bazı alanlarda, uluslararası hukukla da bağdaşmayan bir şekilde yansıtıldığının görüyoruz. Bu konudaki görüşlerimiz esasen AB'li dostlarımızla paylaşılmakta olup, buna devam edilmesi tabidir.
  Esasen Ada'daki müzakerelere Türkiye tarafından verilen desteğin, GİK Sonuçlarında açıkça takdir edilmemiş olması ve bazı üyelerce haksız gerekçelerle askıya alınan fasıllar konusunda sessiz kalınması talihsizlik teşkil etmiştir."

  Açıklamada, AB Konseyi'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılmasına yönelik 26 Nisan 2004 tarihinde aldığı karar bütünüyle hayata geçirilmemiş ve bugüne değin bu yönde yapılan taahhütler tam olarak uygulamaya dahi konulmamışken, Ek Protokol konusunda Türkiye'den talepte bulunulmasının adil olmadığının açık olduğunu da vurgulandı.
  "İkili ilişkiler ile genişleme sürecinin birbirinden ayrı mütalaa edilmesi gerektiği yolundaki Komisyon saptamasının hayata geçirilmesinin ne kadar gerekli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığının" ifade edildiği açıklamada, "Türkiye'nin nihai hedefi tam üyeliktir. Bu amaç doğrultusunda yoluna kararlılıkla devam edecektir" denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı