Dünya Haberleri

  Dışişleri Bakanı Gül, Mahmud Abbas'la görüştü

  A.A.
  20.08.2006 - 21:03 | Son Güncelleme:

  Gül, İsrail'deki temaslarının ardından Batı Şeria'ya geçerek Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

  Yarım saat süren baş başa görüşmenin ardından Dışişleri Bakanı Gül ve Filistinli Baş Müzakereci Saib Erakat, ortak bir basın açıklaması yaptı.

  Gül, çok faydalı bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Ne yazık ki son bir ayda bölgede çok kan ve gözyaşı aktı, yıkımlar oldu. Şimdi bir BM kararı var. İnşallah bu karar doğru bir biçimde uygulanabilir” dedi.

  Gül, bütün bu olup bitenlerin unutturmaması gereken önemli bir nokta olduğunu ifade ederek, “Bu Filistin meselesidir. Bu mesele çözülmeden bu acılar devam eder” diye konuştu.

  Filistin meselesinin çözülmesi gerektiği görüşünü İsrail tarafındaki görüşmelerinde de dile getirdiğini söyleyen Gül, “Esas meselenin barışı sağlamak olduğunu ve bunun için bütün tarafların gayret göstermeleri gerektiğini de İsrail'deki görüşmelerinde aktardığını” söyledi.

  “Olup bitenlerden ortaya çıkan bir gerçek daha var ki sadece güçle ve tek taraflı kararlarla bir neticeye ulaşılamıyor. Bu gözükmüştür” diyen Gül, şimdi yeni bir kalıcı barış için adımların atılması gerektiğini ve bunun için de kaçırılan İsrailli askerlerin serbest bırakılmasının yanı sıra İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinlilerin ve Filistinli seçilmiş temsilcilerin de serbest bırakılmalarının gerekli olduğunu ifade etti. Gül, “Bu yeni bir iklim yaratabilir” diye konuştu.
  Dışişleri Bakanı Gül, “Biz Türk hükümeti ve Türk halkı olarak Filistinlilerin yanında olduğumuzu gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz” dedi.

  Filistinli Baş Müzakereci Erakat da Gül'ün bu hassas dönemde Filistin'e yapmakta olduğu ziyaretin çok önemli olduğunu vurguladı.

  Erakat, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın gayret ve çabalarından ötürü Gül'e ve Türkiye'ye teşekkür ettiğini ve Türkiye'nin bölgedeki rolünü devam ettirmesinde fayda gördüklerini söylediğini aktardı.

  Erakat, Abbas'ın bölgedeki uyuşmazlığın özünün Filistin davası olduğunu ve buna kapsamlı bir çözüm bulunmadığı takdirde bu uyuşmazlığın devam edeceğini söylediğini belirtti.

  Edinilen bilgilere göre, Abbas ve Gül'ün baş başa görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Gül İsrail tarafındaki temasları ile ilgili izlenimlerini aktardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı