Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bağdat'ta

  A.A.
  31 Ağustos 2009 - 10:51Son Güncelleme : 31 Ağustos 2009 - 10:51

  Bağdat uluslararası havaalanına TSİ 10.00'da inen Davutoğlu ve beraberindeki heyeti, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari karşıladı.

  Karşılamada Türkiye Irak özel temsilcisi Murat Özçelik ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu.

  Zebari ve Davutoğlu, görüşmelere başlamak üzere Bağdat'ın merkezinde bulunan Dışişleri Bakanlığına hareket etti.

  İki Bakan, görüşmelerde Bağdat'ta 19 Ağustosta Maliye ve Dışişleri bakanlıklarını hedef alan saldırılardan sonra Irak ile Suriye arasında başlayan gerginliği ele alacak.

  Diplomatik kaynaklar, Irak tarafının Davutoğlu'na Suriyeli yetkililere iletilmek üzere birtakım belge ve bilgiler vermesinin beklendiğini söylediler.
  Söz konusu belge ve bilgilerde, Bağdat'ta 19 Ağustosta düzenlenen saldırıların arkasında eski Baas rejimi üyelerinin olduğu ve bunların da Suriye'de bulunduğunun yer aldığı ifade ediliyor.

  Diplomatik kaynaklar, Iraklı yetkililerin Türkiye'nin aracı olmasına çok sıcak ve olumlu baktığını belirtiyor. Irak ile Türkiye arasındaki ilişkileri de ele alacakları belirtilen Zebari ve Davutoğlu, görüşmelerden sonra basın toplantısı düzenleyecekler.

  Davutoğlu'nun basın toplantısından sonra Başbakan Nuri El Maliki ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından kabul edilmesi bekleniyor.
  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Talabani ile görüşmesinden sonra Suriye'nin başkenti Şam'a gidecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı