KARS HABERLERİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kars'ta

AA / Çağlar Sefertaş
10.12.2014 - 17:57Son Güncelleme :

- Bakan Çavuşoğlu: "Sizin yaptığınız her çalışma, ülkeye yaptığınız her katkı sadece bu ülkede yaşayan insanlara hizmet olarak gitmiyor. Suriye'den, Irak'tan gelen yaklaşık 2 milyon kardeşimize de hizmet olarak gidiyor. Onlar bizim misafirimiz, onlar zulümden, yönetilemeyen ülkelerden, kendi halkını katleden bir diktatörden kaçtılar. Onlar terör örgütlerinin ellerinden zor kurtuldular" - "Keşke Ermenistan da burada olsaydı, keşke Güney Kafkasya'da oluşturduğumuz bu bağın, halkanın, zincirin içine bir halka olarak Ermenistan da katılsaydı. Biz bunu gönülden arzu ediyoruz"

AA / Çağlar Sefertaş

KARS (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Sizin yaptığınız her çalışma, ülkeye yaptığınız her katkı sadece bu ülkede yaşayan insanlara hizmet olarak gitmiyor. Suriye'den, Irak'tan gelen yaklaşık 2 milyon kardeşimize de hizmet olarak gidiyor. Onlar bizim misafirimiz, onlar zulümden, yönetilemeyen ülkelerden, kendi halkını katleden bir diktatörden kaçtılar. Onlar terör örgütlerinin ellerinden zor kurtuldular" dedi.

AK Parti Kars İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, bugün kentte önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, toplantıya Azerbaycan ve Gürcistan dışişleri bakanlarının da katıldığını söyledi.

Ermenistan'ın burada olmasını istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Keşke Ermenistan da burada olsaydı, keşke Güney Kafkasya'da oluşturduğumuz bu bağın, halkanın, zincirin içine bir halka olarak Ermenistan da katılsaydı. Biz bunu gönülden arzu ediyoruz. Bu konuda AK Parti iktidarı olarak da girişimler de yaptığımızı biliyorsunuz. İlişkilerin normalleştirilmesi, sınırların açılması, bunu sizler de arzu ediyorsunuz, biz bunu da biliyoruz" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Ermenistan'ın her şeyden önce komşu ülkelere olan yaklaşımını ve tutumunu değiştirmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Başka ülkelerin sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygı duyması lazım. Ermenistan bu tutumunu değiştirirse halkanın içine girer. Bizim onlara da her zaman kapımız açık ama önce komşularının toprak bütünlüğüne saygı duymasını öğrenmesi gerekiyor. Biz bugün toplantıda da bu düşüncemizi samimi bir şekilde söyledik."

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı Projesi'ne önem verdiklerine vurgu yapan Çavuşoğlu, projenin 3 ülke için önemini iyi bildiklerini ve 2015 yılında tamamlamak istediklerini bildirdi.

Çavuşoğlu, burada Kars'ın çok önemli bir rolünün olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu projelerin Kars'ın ekonomisine çok büyük katkısı olacak. Burada ticari ve turizm olarak aynı şekilde depolamaların yapılmasıyla yaratacağı istihdam ve potansiyel çok önemli. Kars'ımızın tarihi, kültürel güzelliğinin yanında projelerle ekonomik yönü de gelişerek bir cazibe merkezi haline gelecek. Kars tarihi bir şehir, kültür şehridir. Bölge için de önemli bir şehirdir ama ekonomik olarak da istediğimiz bir seviyeye gelebilmesi için bu projelerin çok önemli katkısı olduğunu bilmemiz lazım."

- "Evlatlarımıza emanet edeceğimiz güçlü bir Türkiye hedefimiz var"

Partiyi kurarken bir inançla yola çıktıklarını, güçlü Türkiye'nin oluşumuna katkı sağlamak için 14 yıldır inandıkları yolda "durmak yola devam" anlayışıyla ilerlediklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Yeni Türkiye Yeni Güç" felsefesiyle hareket ettiklerini belirtti.

Çavuşoğlu, bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan daha fazlasını yapmayı hedeflediklerini ifade ederek, "Bugüne kadar nasıl birlik beraberlik içinde olduysak bundan sonra daha fazla birlik beraberlik içinde olmamız demektir. Bu ne demek biliyor musunuz, ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşmak, ulaşmak için gayret sarf etmek demektir. Evlatlarımıza, gelecek nesillerimize emanet edeceğimiz güçlü bir Türkiye hedefimiz var. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var" şeklinde konuştu.

Partilerinin ve iktidarın tüm Türkiye'ye hizmet ettiğine değinen Çavuşoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Sizin yaptığınız her çalışma, ülkeye yaptığınız her katkı sadece bu ülkede yaşayan insanlara hizmet olarak gitmiyor. Suriye'den, Irak'tan gelen yaklaşık 2 milyon kardeşimize de hizmet olarak gidiyor. Onlar bizim misafirimiz, onlar zulümden, yönetilemeyen ülkelerden, kendi halkını katleden bir diktatörden kaçtılar. Onlar terör örgütlerinin ellerinden zor kurtuldular. Onlara biz kapımızı da bağrımızı da gönlümüzü de açıyoruz. Açmaya da devam edeceğiz. Bizim esasen atalarımızdan aldığımız miras budur. Güçlü Türkiye demek sadece bize gelen insanlara yardım etmek demek değildir, güçlü Türkiye demek Somali'deki kardeşlerimize hizmet götürmek oraya da hastane yapmak demektir. Sudan'daki kardeşlerimize hastane kurmak, Nijer'deki susuz insanlara su getirmek demektir. Dünyanın neresinde bir akrabamız, soydaşımız varsa Ahıska Türk'ü de olabilir Kırım Tatar'ı da olabilir, Kazan Tatar'ı da olabilir, aynı şekilde Balkanlar'da, Batı Trakya'da, Bulgaristan'da, Makedonya'da yaşayan soydaşlarımız da olabilir. Dünyanın neresinde yaşayan bir soydaşımız varsa o kardeşlerimize hizmet olarak gitmek demektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kars haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kars haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kars'ta haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KARS NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:10
 • Guneş
  06:55
 • Öğle
  12:05
 • İkindi
  14:37
 • Akşam
  16:53
 • Yatsı
  18:27
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı