Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dışişleri Bakanı Babacan Peres'i davet etti

  A.A.
  07 Ekim 2007 - 19:28Son Güncelleme : 07 Ekim 2007 - 19:39

  İsrail'deki temasları sırasında, 6 Eylül'de İsrail savaş uçaklarının Suriye hava sahasındaki operasyonuyla ilgili bir açıklama beklediğini ifade eden Babacan, “Ne ve neden yapıldı bunun cevabını almayı umuyorum” dedi.

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından kabul edilen Dışişleri Bakanı Babacan, İsrail ve Suriye ziyaretlerinin, Ortadoğu ülkelerini kapsayan seri ziyaretler kapsamında gerçekleştiğini hatırlatarak, ziyaretlerinin amacının, Türkiye ile bu ülkelerin ikili ilişkilerinin geliştirilmesi ve bölgesel sorunların tartışılması olduğunu belirtti.

  Suriye ziyaretinin çok verimli geçtiğini belirten Ali Babacan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve hükümetinin bölge barışı konusunda çok yapıcı bir rol oynadığını görmekten memnun olduğunu belirtti.

  Babacan, Türkiye'nin İsrail ve Suriye barışı konusundaki rolüne ilişkin bir soruya da, Türkiye'nin, İsrail ve diğer bölge ülkeleriyle çok yakın ilişkileri olduğunu hatırlatarak, diyalog ve ilişkilerin geliştirilmesinin barışa hizmet edeceği yanıtını verdi.

  Dışişleri Bakanı Babacan, ABD'de yerleşik Yahudi kuruluşu ADL'nin (Anti Diffamation League-İftira ve İnkarla Mücadele Birliği) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusundaki tutum değişikliğiyle ilgili açıklamaları ve bu konuda İsrail'den bekledikleriyle ilgili bir soruya karşılık da, 1. Dünya Savaşı sırasında yaşanan trajedinin ortaya konulması için Türkiye'nin araştırmacılara arşivlerini açtığını, ancak Ermenistan tarafının bunu henüz yapmadığını belirtti.

  Ali Babacan, Türkiye'nin bu konunun parlamenter oylarıyla değil, tarihçilerle çözülmesini istediğini yeniden vurguladı. Bu konuda tarihçilerden oluşan ortak bir komisyonun kurulmasını istediklerini kaydeden Babacan, “Ortak komisyon çalışsın ortaya ne koyarsa biz bunu kabule hazırız” dedi.

  Dışişleri Bakanı Babacan, ADL'nin açıklamalarının çok riskli bir durum yarattığını belirterek, bu açıklamalar ve sonuçlarının Türkiye'nin Washington'ın yanı sıra İsrail ile ilişkilerini de kötüleştirebileceği uyarısında bulundu.

  İsrail Cumhurbaşkanı Peres de aynı soruya karşılık, ADL'nin bağımsız bir kuruluş olduğu görüşünü tekrarladı. Peres, İsrail'in konunun politikacılar yerine tarihçilerle çözümlenmesinden yana olduğunu belirterek, “Bizim görüşümüz değişmedi” dedi.

  Babacan, ayrıca Peres'e Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını iletti. Ali Babacan, ayrıca Cumhurbaşkanı Gül adına Peres'i Türkiye'ye davet etti. Peres de, davete teşekkür ederek ilk fırsatta ziyareti gerçekleştirmeyi umduğunu kaydetti.

  Temaslarını sürdüren Babacan, İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Dalia İtzik ve İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı