Gündem Haberleri

  Dışişleri: AP'nin 'soykırım' talebi mahkeme kararına aykırı

  Ankara
  29.09.2005 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’nin "Ermeni soykırımı"nı tanımasını talep etmesine tepki gösterdi. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, "Konunun siyasi platformlarda görüşülmesi hiç kimseye yarar sağlamamaktadır" dedi.

  ERMENİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI OSKANYAN: AP'NİN KARARI OLUMLU VE DOĞAL

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin AB'ye katılımı için sözde Ermeni soykırımını tanımasını önkoşul olarak ileri sürmesini ”olumlu ve doğal” olarak niteledi.
  Medimax ajansının haberine göre Oskanyan, Erivan'da temaslarda bulunan AB'nin Güney Kafkasya özel temsilcisi Heikki Talvitie ile birlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye AB üyesi olmak istiyorsa, AB'deki diğer üye ülkeler gibi komşularıyla olan sorunlarını çözmeli ve geçmişle barışmalı” dedi. (aa)

  Namık Tan, bir soru üzerine yaptığı açıklamada Avrupa Parlamentosu kararının hukuki bağlayıcılığının bulunmadığını belirterek bu kararda AP’nin 1987 yılında kabul ettiği "Ermeni Soykırımı" kararına Türkiye’nin uymadığı yönünde ifadelere yer verildiğine dikkat çekti.

    

  1999 yılında Helsinki Zirvesi’nce Türkiye’ye adaylık statüsü verilmesinin, AP’nin 1987 yılındaki kararına aykırı olduğu gerekçesiyle Avrupa Adalet Divanı’nda 2003 yılında dava açıldığını anımsatan Tan, Divan’ın 3 Şubat 2004’de verdiği kararda AB Konseyi’nin hukuki bir AB organı olmadığını, AP kararlarının da hukuki değil siyasi olduğunu belirterek davayı esasına girmeden reddettiğini kaydetti.

    

  Divan’ın bu kararına karşın "Ermeni Soykırımı"nın bir kez daha AP gündemine taşındığına dikkat çeken Tan, "Konunun siyasi platformlarda görüşülmesinin hiç kimseye yarar sağlamadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz" ifadesini kullandı.

    

  Namık Tan, Türkiye’nin her zaman "tarihin tartışmalı dönemlerinin tarihçiler tarafından değerlendirilmesi" gerektiğini savunduğunu belirterek, Türkiye’nin arşivlerini tüm araştırmacıların hizmetine açtığını kaydetti. Tan açıklamasında, "Türkiye, geçmişte olduğu gibi gelecekte de yapıcı katkılarını sürdürmeye devam edecektir" ifadesine yer verdi.

   

  ARINÇ: AP'NIN 'SOYKIRIM' KARARI MÜZEKEREYİ ETKELEMEZ
    
  Bu arada TBMM Başkanı Bülent Arınç, 'Ermeni soykırımı' konusunda TBMM'de yapılan görüşmeler sonucunda ortak deklarasyon yayınlandığını anımsatarak, Türkiye'nin arşivlerini dünyaya açtığını söyledi.
    
  1915'te yaşanan savaşta trajik olayların yaşandığını, bunların da soykırım sayılamayacağını kaydeden Arınç, bir çok parlamento başkanına ”tek yanlı kararlar alınmasının Türkiye'yi rencide edeceğini, kendilerine de zarar vereceğini” bildirdiğini ifade etti.
    
  İstanbul'da düzenlenen konferansla ilgili soruyu da cevaplandıran Arınç, “Neticeleri itibariyle ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeli. Kimin ne düşündüğünü, ne söyleyeceğini önceden tespit edemeyeceğimize göre; yapılmıştır, kıyamet kopmamıştır. Türkiye'de bu tür konuların rahatlıkla görüşülüp tartışılabileceği konusunda iyi bir örnek verilmiştir” diye konuştu.
    
  Avrupa Parlamentosu'nun, “Sözde Ermeni soykırımının müzakere süreci içinde tanınması” yönünde verdiği kararın ilk olmadığını belirten Arınç, AP'nin daha önce de bu gibi 4 karar verdiğini, bu tür siyasi kararların müzakereleri etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı