Gündem Haberleri

  Dışişleri: Anlaşmayı imzaladık

  Uğur ERGAN bildiriyor
  04.07.2007 - 13:35 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, CHP lideri Deniz Baykal'ın gündeme getirdiği ardından MHP'nin Ankara Milletvekili adayı Deniz Bölükbaşı'nın da destek verdiği ABD ile 8.5 milyar dolarlık krediye çevrilebilir 1 milyar dolarlık hibe anlaşması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

  Açıklamada, sözkonusu anlaşmanın 22 Eylül 2003 tarihinde imzalandığı doğrulandı. Ancak anlaşmada Türkiye'nin Irak'a tek taraflı müdahalede bulunmaması hususunun, anlaşmanın bir ön koşulu haline hiç bir zaman gelmediği savunuldu. Bakanlık, Türk ekonomisinin gösterdiği performans üzerine mali desteğe ihtiyaç bulunmadığına karar verildiğini belirtip, anlaşmanın işleme konulmasından vazgeçildiğini duyurdu ve Türkiye'nin bu keyfiyetinin o dönem bir notayla ABD'ye iletildiğini vurguladı.
  Dışişleri Bakanlığı'nın az önce yaptığı  açıklama aynen şöyle:
  Türkiye ile ABD arasında, Türkiye’nin devam etmekte olan ekonomik reform sürecinin desteklenmesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’a yönelik askeri operasyonunun Türk ekonomisi üzerindeki olası olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, ülkemize 8.5 milyar ABD Doları krediye çevrilebilir 1 milyar ABD Doları tutarında hibe sağlanmasını öngören bir anlaşma 22 Eylül 2003 tarihinde imzalanmıştı.
  Türkiye’nin Irak’a tek taraflı müdahalede bulunmaması hususu, anlaşmanın ön koşulu haline hiçbir zaman gelmemiştir.  Türkiye bu anlaşmayla tek taraflı müdahale konusunda bir taahhütte bulunmamıştır.  Anlaşma uyarınca Türkiye’ye taksitlerle verilmesi öngörülen 1 milyar ABD Doları hibenin ödenmesi sürecinde, Türkiye’nin Irak’a tek taraflı müdahalesi sözkonusu olursa, ABD tarafı ödemenin geri kalanını askıya alma hakkına sahipti. Nitekim, tek taraflı müdahale halinde anlaşmaya esas teşkil eden anlayışın ortadan kalkacağı anlaşmada kayıt altına alınmıştı. Bu, ABD’yi bağlayan tek taraflı bir karardı.
  Sözkonusu anlaşmanın imzalanmasından sonra, Türk ekonomisinin performansı, istikrarlı ve sürdürülebilir büyümesi ile birçok alandaki yapısal reformlar ve köklü değişikliklerin getirdiği olumlu sonuçlar üzerine yapılan siyasi/ekonomik değerlendirmeler sonucunda ülkemizin bu tür mali desteğe ihtiyacı bulunmadığına karar verilmiş ve anılan ekonomik yardım anlaşmasının işleme konulmasından vazgeçilmiştir. Hazine Müsteşarlığı’nın bu konudaki kararı bildirmesi üzerine Bakanlığımızca keyfiyet ABD tarafına bir Nota ile duyurulmuş; gelişmeler, anlaşma üzerinde herhangi bir gizlilik unsuru bulunmadığından Hazine Müsteşarlığı’nın yaptığı yazılı açıklamalarla zamanında kamuoyuyla da paylaşılmıştı.
  Onay için Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilmeyen ve yürürlüğe hiçbir zaman girmeyen bu anlaşmaya ilişkin unsurların kamuoyunun dikkatine bir kez daha sunulmasında yarar görülmüştür.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı