Gündem Haberleri

  Dışişleri: ABD'den PKK'ya karşı daha somut adım bekliyoruz

  ANKARA (A.A)
  17.08.2006 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye'nin, terör örgütü PKK'ya “eylemlerini sona erdirme ve silahlarını bırakma” çağrısı yapan ABD'den, “malumun ilanı” yerine daha somut adımlar atmasını beklediğini söyledi.

  Tan, haftalık basın toplantısında konuya ilişkin bir soru üzerine, ABD'nin Türkiye'nin PKK ile mücadelede en yoğun işbirliği yaptığı ülkelerden biri olduğuna işaret ederek, “ABD, terörün ne olduğunu gayet iyi bilmektedir. En başından itibaren bu örgütü, terör örgütü olarak niteleyen ve bundan sonraki politikalarını da bu doğrultuda çizen ABD'ye bu konuda gerçekten şükran duygularımız vardır” dedi.

  Bununla birlikte, ABD'nin bu açıklamasını “bir ölçüde yadırgadıklarını” ifade eden Tan, “Zira ABD'den biz bu şekilde malumun ilanına yönelik bir açıklama yerine daha ziyade daha somut adımlar atmasını beklerdik” dedi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean Mccormack, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye karşı başlattığı terör eylemlerinin 22. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, PKK'yı terörist eylemlerini sona erdirmeye ve silahlarını bırakmaya davet ettiklerini bildirmişti.

  TÜRKİYE'NİN BOP'A BAKIŞI

  Tan, bir gazetecinin, “Orta Doğu'daki son gelişmelerin ardından Türkiye'nin ABD'nin Büyük Orta Doğu Projesi'ne (BOP) bakışının değişip değişmediğine” ilişkin soruyu da yanıtladı.

  “Bizim de kendimize göre değerlendirmemiz mevcuttur” diyen Tan, ”olanların ortada olduğunu” belirterek, şöyle devam etti:

  “Lübnan'da olanları hepiniz evlerinizden izlediniz. Ortaya çıkan değişiklikler, yeni durumlar herkesin malumudur. Biz de bu çerçevede değerlendirmelerimizi yapıp, politikalarımızı ona göre belirleyeceğiz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı