Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dışişleri: 1 milyar dolarlık anlaşmada Irak ’askı’ maddesiydi

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2007 - 01:16

  Dışişleri Bakanlığı, CHP Lideri Deniz Baykal’ın gündeme getirdiği, ABD ile 8.5 milyar doları krediye çevrilebilir 1 milyar dolarlık hibe anlaşmasının 22 Eylül 2003’te imzalandığını doğruladı.

  Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

  EYLÜL 2003’TE İMZALANDI:

  Türkiye ile ABD arasında, Türkiye’nin devam etmekte olan ekonomik reform sürecinin desteklenmesi ve ABD’nin Irak’a yönelik askeri operasyonunun Türk ekonomisindeki olası olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, ülkemize 8.5 milyar doları krediye çevrilebilir 1 milyar dolar tutarında hibe sağlanmasını öngören bir anlaşma 22 Eylül 2003’te imzalanmıştı.

  TAAHHÜT YOK SAVUNMASI:

  Türkiye’nin Irak’a tek taraflı müdahalede bulunmaması hususu, anlaşmanın ön koşulu haline hiçbir zaman gelmemiştir. Türkiye bu anlaşmayla tek taraflı müdahale konusunda bir taahhütte bulunmamıştır.

  MÜDAHALEDE ASKIYA ALINACAKTI:

  Anlaşma uyarınca Türkiye’ye taksitlerle verilmesi öngörülen 1 milyar dolar hibenin ödenmesi sürecinde, Türkiye’nin Irak’a tek taraflı müdahalesi sözkonusu olursa, ABD tarafı ödemenin geri kalanını askıya alma hakkına sahipti. Nitekim, tek taraflı müdahale halinde anlaşmaya esas teşkil eden anlayışın ortadan kalkacağı anlaşmada kayıt altına alınmıştı. Bu, ABD’yi bağlayan tek taraflı bir karardı.

  EKONOMİ İYİYDİ VAZGEÇTİK:

  Anlaşmanın imzalanmasından sonra, Türk ekonomisinin performansı, istikrarlı ve sürdürülebilir büyümesi ile köklü değişikliklerin getirdiği olumlu sonuçlar üzerine ülkemizin bu tür mali desteğe ihtiyacı bulunmadığına karar verilmiş ve anılan ekonomik yardım anlaşmasının işleme konulmasından vazgeçilmiştir.

  NOTA İLE BİLDİRDİK:

  Hazine’nin bu konudaki kararı bildirmesi üzerine bakanlığımızca keyfiyet ABD’ye bir nota ile duyurulmuş, anlaşmada gizlilik unsuru bulunmadığından Hazine’nin yazılı açıklamasıyla zamanında kamuoyuyla da paylaşılmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı