Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Disiplin Kurulu'nun Cemal Nalga kararı

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, tarafına gönderilen bir dosyayı görüşerek karara bağladı.

A.A.İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

İŞTE CEMAL NALGA'NIN TUFAN'IN FORMASIYLA OYNADIĞI MAÇ / WEB TV 

Galatasaray Cafe Crown sporcusu Cemal Nalga'nın cezalı olduğu dönemde, diğer bir sporcunun forması ve ismi altında oynatılması ve müsabaka tutanaklarıda bu şekilde yanıltıcı olarak tanzim edilerek TBF'ye ibraz edilmesi neticesi, ortaya çıkan, "Sportmenliğe aykırı davranışlarda bulunarak, gerçeği yansıtmayan evrakla Federasyonu yanıltarak Basketbol sporuna ve lige zarar vermek, ceza süresini beklememek, Disiplin Kurulu Kararlarını yerine getirmemek" fiilleri açısından ilgililerin Disiplin Kurulu'na sevkleri neticesinde;

Galatasaray Cafe Crown Şube Sorumlusu Yiğit Şardan'ın, Genel Menajer Ali Türsan'ın, Takım Menajeri Mert Uyguç'un, Antrenör Okan Çevik'in, Yardımcı Antrenör Cengiz Karadağ'ın, Teknik Danışman Koray Mincinozlu'nun, Sporcular Cemal Nalga ve Tufan Ersöz'ün Disiplin Yönergesi 39, 40/a ve 42. Maddeleri çerçevesinde haklarındaki soruşturma ve değerlendirme sonuçlanıp nihai karar verilinceye kadar idari tedbirli olarak müsabakalara katılmalarının ve TBF nezdinde kulüple ilişkili görev yapmalarının yasaklanmasına oy birliği ile karar verildi.

ŞARDAN'IN İSTİFASI KABUL EDİLDİ

Galatasaray Kulübü, Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Yiğit Şardan'ın istifasını kabul ettiğini açıkladı.

Yönetim kurulu toplantısının ardından Sarı-kırmızılı takımın resmi internet istesinden açıklama yapan Sarı-kırmızılı kulüp, "Çalışmaları ve projeleri ile Yönetim Kurulumuzun değerli bir üyesi olan Yiğit Şardan'ın bizi de bağlayan istifasını üzülerek başka bir alternatifimiz bulunmadığından kabul etmiş bulunmaktayız" dedi.

Kulüpten yapılan açıklama şöyle:

"Galatasaray Basketbol Erkek Takımında yaşanan ve Kulübümüzü derin üzüntüye sürükleyen olaylar Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı olan Yiğit Şardan'ın istifasına yol açmış bulunmaktadır. Çalışmaları ve projeleri ile Yönetim Kurulumuzun değerli bir üyesi olan Yiğit Şardan'ın bizi de bağlayan istifasını üzülerek başka bir alternatifimiz bulunmadığından kabul etmiş bulunmaktayız.

Olayla ilgili hiçbir bilgisi bulunmamakla beraber şube sorumluluğu ve kurumsal yönetim anlayışı gereği görevinden istifa eden arkadaşımızı Galatasaray'ın üstün menfaatlerini korumak maksadı ile gösterdiği hassasiyet ve Galatasaray duruşu nedeniyle kutluyor ve bugüne kadar ki çalışmaları nedeni ile kendisine teşekkür ediyoruz.

Olayın sorumluları hakkında bütün mecralarda gereken her türlü takibi yapmak kararında olduğumuzu ve bu çerçevede Galatasaray Spor Kulübü üyesi olanları disiplin kuruluna sevk etmek kararı aldığımızı duyururuz."

İSTİFA ETMEMELİYDİ

Galatasaray Kulübü, basketbolda yaşanan Cemal Nalga skandalından sonra bugün yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında Galatasaray Kulübü Yönetim kurulu Üyesi Mehmet Helvacı şunları söyledi:" Bu toplantı Yiğit Şardan’ın istifası karşısında yönetim kurulumuzun birbirleri ile dertleşme ve görüş aktarma toplantısıdır. İstifasının tek sebebi şube sorumlusu olmasıdır. Ben bu davranışı gerek görmüyordum ama o farklı bir yöntem seçti. Tek çaremiz bundan sonrasına bakmak. Ne gerekiyor ise onu yapacağız.

 

Olayların nasıl gelişeceği dün belli oldu. Ancak divan kurlunun toplanması daha önceden belirlenmişti. Kurulumuz tamamen Galatasaray için çalışan insanlardan oluşuyor. Divanın asıl vazifesi başkana yönetim kuruluna yol göstermek ve akıllarından geçenleri beyan etmektir.

 

Şardan'ın yerine gelecek isimleri başkanımız belirleyecek. Bu karar salı günü verilecektir. Kulüpte bundan başka herhangi bir istifa olmayacak. "

 

SPOR HAYATLARININ DEVAM ETMESİNE GEREK YOK

 

Futbolda yaşanan manüpile olayları hakkında Mehmet Helvacı şunları söyledi: "Manüpile tartışmaları nereye kadar uzayacaksa uzatılmalıdır. Maç olacaksa fair play çerçevesinde olsun.

 

Türkiye'de ismi şike olaylarına karışan futbolcular ömür boyu hak mahrumiyeti cezası alabilirler. Bu olayları yapanlar sporcu değildir. O nedenle spor hayatlarının devam etmesine gerek yok".


Bunları da Beğenebilirsiniz