Gündem Haberleri

  Dışarda eğitime yılda bir milyar dolar

  Hürriyet Haber
  27.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yurtdışına yüksek öğrenim görmek isteyenler, Türkiye'nin tüm üniversitelerine ayırdığı bütçenin üç mislinden fazla parayı yabancı ülkelere veriyor.

  Türkiye'de üniversiteye giremediği için özel öğrenci statüsünde kendi olanaklarıyla yurtdışında yükseköğrenim yapan öğrenci sayısı 50 bini geçerken, öğrencilerin yıllık harcamaları da bir milyar doları aştı.

  YÖK'ten edinilen bilgiye göre, ÖSYS'de başarılı olamayarak yurtdışına giden öğrenci sayısında son yıllarda büyük artış oldu. Kendi olanaklarıyla yurtdışına giden öğrenci sayısında, sağılıklı bir belirleme yapılmazken, YÖK'ün özel öğrenci statüsünü tanıdığı öğrenci sayısının 31 bin düzeyinde olduğu bildirildi. Bu arada öğrenciliği tanınmayan 20 bin kişinin de yurtdışında eğitim gördüğü bildirildi. Öğrencilerin yurtdışındaki ilk tercihleri ABD ile İngiltere olurken, büyük bölümü de Türki cumhuriyetlere gidiyor. Ayrıca bölücü şeriat eğitimi verdiği öne sürülen Mısır El Ezher Üniversitesi'nde de binin üzerinde Türk öğrenci kendi olanaklarıyla eğitim görüyor.

  Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının, ülkelere göre aylık maliyeti bin ile 3 bin dolar arasında değişiyor. Öğrencilerin aylık ortalama harcamaları 2 bin dolar olduğu dikkate alındığında, öğrencilerin toplam yıllık maliyeti, bir milyar 200 milyon dolara (300 trilyon) ulaşıyor. Türkiye'de ise YÖK ve üniversitelere 1998 yılı için verilen ödenek sadece 91 trilyon lira.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı