Gündem Haberleri

  Dış yardım hortumlandı ülke battı

  Doğan ULUÇ
  23.12.2001 - 01:51 | Son Güncelleme:

  Arjantin'de halk öfke içinde. Sokağa dökülen insanlar, "Ülkeye gelen yardımları siyasetçiler ile bürokratlar hortumlayıp bizi batırdılar" diye bağırıyor.

  Hürriyet, Buenos Aires'te halkın nabzını yokladı. İsyan ve yağmalama sonrası halk hálá öfkeli. Arjantin'in batma nedeni, dış yardımların hortumlanması.

  ‘‘ADIN ne ?’’ diyorum. Tepkimi tahmin etmiş gibi benden önce gülerek yanıtlıyor:

  ‘‘Casanova. Casanova Burgos.’’

  Babası çok iddialı ad takmış, kısa pantolonlu Casanova 10 yaşında, köşe başını tutmuş ince kollarıyla kucakladığı minik bir akordiyonla tango çalıyor.

  BABAM İŞSİZ, ANNEM HASTA

  ‘‘Bugün okul yok mu?’’
  diyorum, yerdeki plastik para toplama kabını gösteriyor. ‘‘Babam işsiz, annem hasta, eve yemek götürmem lazım’’ yanıtını veriyor.

  Buenos Aires kızgın yaz sıcağıyla kaynıyor ama esas kızgın olan insanlar. Çevre nüfusu 20 milyona ulaşan başkentte işsizlik diz boyu. Öfkeli Arjantin halkı ekonomik buhrandan kendilerini çıkaracak bir lider arayışı içinde.

  ÇÖKÜŞÜN NEDENİ MENEM

  Tarafsız gözlemciler, son 4 yıldır durgun ekonominin ‘‘Turco’’ lakaplı Menem yönetiminden kaynaklandığını söylüyor:

  ‘‘Dış yardımlar gelmeye başlayınca milletvekili, senatör, devlet memurları, bürokratların maaşları astronomik şekilde yükseldi. Rüşvetler arttı, ihaleler parti yetkililerine gitti. Yardımlar iş alanı açacak sanayiler yerine gereksiz yatırımlarda kullanıldı. Borç ödeme zamanı gelince enflasyon 1980'lerdeki gibi yüzde 500 fırladı. İşsizlikle birlikte yoksulluk tırmanışa geçti. Yağmalama bu yüzden.’’

  Seçimde en güçlü adaylar Menem ve Duhalde

  CUMHURBAŞKANLIĞI Köşkü Casa Rosado, ‘perili köşk’ gibi... Çevreyi kordona alan polisler, içerde kimse olmadığını söylüyor.

  Peronist akımını başlatan Juan Peron'un eşi Evita'nın karşıda Plaza de Mayo Meydanı’ndaki halka konuşma yaptığı balkonun pancurları kapalı.

  ARJANTİN’İ BATIRAN PERONİSTLER HÁLÁ GÜÇLÜ

  Eski bir tanıdığım ‘‘Gene Peronistler ülkeyi yönetecek. Peronist Carlos Menem aynı partiden Eduardo Duhalde en güçlü iki aday. Oysa memleketi bu hale sokan Peronistler’’ diye konuşuyor. Arjantin boğazına kadar borçlu. Kamu borçları 132 milyar dolar. IMF yeni kredi açmaya yanaşmıyor.

  Yeni devlet başkanının bu krizden kurtulmak içni IMF'den borç ödemelerini erteleme isteğinde bulunması bekleniyor. Gene de bu kriz kolay atlatılacağa benzemiyor.

  NOEL KUTLAYACAK HAL KALMADI

  Parlamento binası önünde liberal şair Fernando Festivo yakınıyor: ‘‘Üç gün sonra en büyük dini bayramımız Noel. Kimsede hediye alacak para yok. Bırak hediyeyi yiyecek almakta güçlük çekiyor halk. Patronlar işçisine ücret ödeyemiyor, tasarruf sahibi parasını kullanamıyor. Devalüasyon olunca para yarıdan fazla değer kaybedecek.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı