Diş tedavisinde mucize yöntem

12 Mayıs 2010 - 08:36Son Güncelleme : 12 Mayıs 2010 - 12:12

Güzel bir gülüşün sırrı, güzel ve düzgün sıralanmış dişlere sahip olmaktan geçer. Bunun için de en etkili yöntem, lamina yöntemiyle ağzınızda yeni bir form yaratmak.

DİŞ TEDAVİSİNDE YENİ UYGULAMA

Birçok kişi dişlerindeki çarpıklık, renk değişikliği, diş kaybı vb nedenlerle içinden geldiği gibi gülümseyemez. Günümüzde diş hekimleri ve ortodontistler, çeşitli diş problemlerini çeşitli tedaviler uygulayarak çözebiliyor.

Uzmanlar, güzel ve düzgün dişler yanında, gülümsediğinizde, güzel gülüş olarak tanımlanan ve "U" harfine benzeyen bir gülüşe sahip olmak isteyenlere lamina yöntemini tavsiye ediyor.

Lamine yöntemi, birçok diş bozukluğuna uygulanabilen kozmetik bir çözüm. Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış porselen yaprakların dişlerin ön yüzüne yapıştırılması esasına dayanıyor. Uygulamaya dair sorularımızı Dentalform'dan Diş Hekimi Şölen Arslan'a sorduk:

Lamina yönteminde uygulama nasıl gerçekleşiyor?

Çiğdem İŞLER yazıyorhurriyet.com.tr

Porselenden imal edilen ve yaprak dediğimiz tabakalar, çok ince, ortalama 0,7 mm kalınlığında oluyor ve bu yapraklar ışık geçirgenliğine sahip. Öncelikle kişinin ağız ve diş yapısına göre, hastanın kendi dişlerinden ölçü alınarak tasarlanıyor. Laboratuar ortamında döküldükten sonra tek tek dişler üzerine yapıştırılıyor.

Porselen tabakaların dişlere tamamen uyumu gerekiyor mu?

Bu çok önemli onun için de oldukça hassas bir teknik. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektiriyor. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerindeki teknik bilgisinin, estetik görüşünün yeteneğinin gelişmiş olması da başarı oranını artıran faktörler.

Tedavi ne kadar sürüyor?

Tedavinin laboratuar aşaması 7/10 gündür. İyi bir ağız bakımıyla yıllarca kendi dişiniz gibi kullanılabiliyor.

Kimlere uygulanabilir?

Aslında birçok problem bu yöntemle çok kısa sürede çözüme kavuşmuş oluyor. Ön dişlerinde kırık olanlar, dişleri arasında renk farklılıkları olanlar, çarpık dişleri olanlanlar, diş araları açık olanlar... Hemen herkese yapılabilir.

Güzel bir gülüşe sahip olmayı herkes ister. Uygulanan bu yöntem ile güzel gülüşe sahip olmak arasında bir ilişki var mı?

Güzel gülüş dediğimiz geniş bir U şeklinde olan gülüştür. Bu yöntemle dişler hiçbir şekilde zarar görmüyor. Çünkü çok ince dökülüyor bu porselen tırnaklar ve üzerinde aşındırma yapmadan dişe yapıştırılıyor. U formunu oluşturmak için üst ön sıradaki dişlerin boyuyla oynanabiliyor. Ön dişlerin üzerine yapışan yapraklar dudakları da çok hafif kaldırıyor. Bu da ağıza hoş bir form katıyor. Ayrıca uygulamaya geçmeden önce plot bir tasarımla tedaviden ağzınızın ve dişlerinizin nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.

Avantajlarından söz eder misiniz?

Dişi en iyi koruyabilen ve kısa süren bir tedavi yöntemidir. Porselen tabakalar çok doğal görünür ve dişlerle bütünleşir. Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi nedeniyle diştaşı oluşumu çok nadir görülür. Kahve, çay gibi içecekler yüzünden renk değiştirmez. Mineye sıkıca yapıştırıldığından kırılmaya karşı dirençlidir. Herşeyden önemlisi dişlerin doğal yapısı bozulmaz ve istenilen estetik özelliklere göre bir form yaratmaya izin verir.

Diş hiçbir şekilde zarar görmüyor mu tabakaları yapıştırırken?

Sadece genel bir diş temizliği yapılır ve hiçbir dişin kesilmesine, küçültülmesine gerek kalmadan yöntem uygulanır.

Dezavantajı var mı?

Dezavantajı neredeyse hiç yok. Yöntem, dişlerinizin sağlığını ve görünüşünü en az 10 yıl korumanızı da sağlıyor.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

- Kırık veya çarpık dişleri olanlar
- Dişler arasında seviye ve renk farklılıkları olanlar
- Diş aralarında açık bulunanlar
- Hatalı fırçalama nedeniyle ön yüzeyleri aşınmış dişlere sahip olanlar
- Dişlerinin renginden memnun olmayan kişiler
- Dişlerinin şeklinden memnun olmayanlar(uzun, kısa, küçük dişleri olanlar)
- Güldüğünde dişeti normalden fazla görünen kişiler

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 27 Yorum }
 • Mesut Sarp 14.4.2010 10:51:07
  Hicte mucize degil.Neticede bi tür protez. En güzeli,en tabii olanidir !..
 • Zekeriya Keles 13.4.2010 08:07:20
  Agiz sagligi cok önemli hic dislerini fircalamiyanlar var
 • EDASU SEREF 10.4.2010 10:51:39
  bu yöntem porselene tercih edilebilir,tavsiye ediyorum.Ancak dişlere tutunmanın arttırılması ya da düzgün bir formun sağlanması için dişlerde illaki bir küçültmeye gidiliyor.Sadece yapıştırılmalı kozmetik bir uygulama gibi gözükse de yapılan işlem küçük bir protezdir.
 • haşmet terleten 9.4.2010 14:55:36
  Bunları ağzınıza taktıktırdıktan sonra sorun bakalım doya doya ısırarak bir dürüm yiyebilecekmi?Mesir macunu yiyebilecek mi?Kesim yapılmadan yapılan bu tür işlemlerin sağlamlığı kuşkulu.Fakat yapımı kolay ve hasta memnuniyeti ilk anda oldukça iyi olmalı.Zamanla sorunsuz kulanım olursa yaygınlaşabilr
 • ceko man 9.4.2010 14:29:50
  150 tl ye diş çektiren yorumcu arkadaşlar .Ucuzu başka bölgelerde bulabilirsiniz.Unutmayın ki saç kesimi 50 tl.saç boyama 300 tl. röfleye ver 250 tl.sigaranın aylık gideri 400 tl..hayat pahalı oldu galiba..
 • Hüseyin AKDAĞ 9.4.2010 14:18:28
  Diş hekiminde yapılan herşeyin fiyat listesinde belirtilmeli.Listeyi Sağlık Müdürlüğü onaylamalı.Her yapılan iş denetlenmeli.Çoğu tabip insaflı ve kalifiye.Bazısı<br>eşkiya gibi.Hastasının çamaşırını da alıyor.Kantarın topu kaçmamalı.Herkes hakkını almalı.<br>Soygun ve yanlış tedavi engellenmeli...
Sayfa Başı
HaberlerSeyahatdizifragmanGezginmevlid kandilimevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangü günrebiülevvel ayı