Gündem Haberleri

  Diş hekimliğindeki seçimde Arınç'a da oy çıktı

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  15.12.2009 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde en az oyu alan Prof.Dr. Celal Artunç'un dekanlığa atanmasına tepki istifalarıyla boşalan Fakülte Kurulu üyelikleri için seçim yapıldı. Seçimde, Prof. Dr. Artunç'un atanmasında etkili oldukları iddia edilen AK Parti Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'na 3'er oy çıkması, öğretim üyelerinin protestosu olarak nitelendi.

  Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde, tepki istifalarından boşalan anabilim dalı başkanlıklarından sonra Fakülte Kurulu üyeliklerinin seçimleri yapıldı. Toplam 86 öğretim üyeli fakültede, istifa eden Prof.Dr. Sevtap Günbay, Prof.Dr. Ali Vehbi Tuncer, Prof.Dr. Hüseyin Tezel, Doç.Dr. Ayşegül Kaya ve Doç.Dr. Ebru Çal'dan boşalan üyeliklere profesörler 3, doçentler ise 2 temsilci belirlemek için sandığa gitti.

  Dekan Prof.Dr. Artunç'un başkanlığında yapılan seçimde profesörleri temsil etmesi için 5 isim önerildi. Prof.Dr. Özlem Seçkin 39, Prof.Dr. Füsun Ünlü 34 ve Prof.Dr. Nesrin Dündar 33 oy alarak Fakülte Kurulu'nda profesörlerin temsilcisi oldu. Profesör temsilcisi seçiminde Prof.Dr. Beyser Pişkin ve Prof.Dr. Gökhan Yılmaz yeterli oy alamazken, sandıktan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç ile AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'na 1'er oy çıktı.

  Bu oylara Dekan Prof.Dr. Artunç'un şaşırdığı ve değişik isimleri okumayacağını, isteyenlerin seçim sonrasında oy pusulalarına bakabileceğini söyledi. Seçim sonrasında Arınç'a 3, Tekelioğlu'na 3, Prof. Dr. Artunç'un Ziraat Fakültesi'nden arkadaşı olduğu belirtilen Prof. Dr. Ramazan Erkek'e de 2 oy verildiği ortaya çıktı. Doçent temsilcileri de 3 aday arasında 19 oyla Doç.Dr. Ayşegül Kaya ile 11 oyla Doç.Dr. Aslıhan Erdinç'i Fakülte Kurulu üyeliklerine seçti.

  Sandıktan Arınç ve Tekelioğlu'nun isimlerinin çıkması Prof. Dr. Celal Artunç'un seçimde üçüncü sbıradayken dekan olarak atanmasını protesto olarak nitelendi. Bazı öğretim üyeleri, “Dekan Artunç'un atanmasında bu kişilerin etkili olduğu hep gündemde. Artunç'a bir hatırlatma, gönderme yapmışlar. Hem ilginç hem anlamlı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı