Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Dış dünya

Dış dünya ne demek, diye soracaksınız. Acaba dünya dışı uzaylılar, başka dünyalar mı, bugünün konusu, şeklinde düşüneceksiniz.<br>

Bunların hiçbiri değil. Konumuz sadece insan. İnsanın iç dünyası ile etrafını saran dış dünyası var. Ve şimdi insanı çevreleyen şeylerden söz edeceğim.

Evet, insanın iç dünyası dışarıdan etkileniyor. Bedenin etrafında gelişen olaylar, ısı değişiklikleri, kısaca algısına yansıyan her şeyden etkileniyor.

Bizim dışımızda meydana gelen her şey, bedenimizin aracılığı ile iç dünyamızı sarsıyor, biçimliyor ve değiştiriyor.

Ancak, elbette ki, bu etkileşim tek yanlı değil. Dışımızdaki her şey bizi etkilerken, içimizde meydana gelen değişim de dışımıza yansıyor ve dış dünyayı etkiliyor. Belki bizim anladığımız ve gözlerimizle tesbit edebileceğimiz türden bir etki meydana gelmiyor. Ama bu etkileşim bazen doğrudan ve anlayabileceğimiz kadar belirgin olabiliyor.

Tabii bu noktada ilk önce hangisinin etkilediği gelebilir aklınıza. Yani dış dünya mı, içimizi etkiliyor yoksa iç dünyamız mı çevremizi etkiliyor, şeklinde düşünebilirsiniz.

Bu durumda insanlığın evrimini incelemek gerekiyor. Çünkü burada esas olan insan ve dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren dış dünyanın etkileriyle karşılaşıyoruz. Bunları içimizde nasıl dönüştürüp dışımıza yansıtacağımız ise, bilincimizin yükselmesine bağlı diyorum, Yasemin’ce...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI