İZMİR HABERLERİ

Dirinler Makine Ar-Ge merkezi oldu

DHA
27.03.2017 - 11:40Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'deki Dirinler Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescillendi.
Otomotiv, beyaz eşya, iklimlendirme başta olmak üzere savunma, havacılık, kalıp, metal çelik sanayii, mobilya, inşaat, plastik-kauçuk, elektrik-elektronik sanayine hizmet veren Dirinler, Ar-Ge merkezi ile daha fazla yeni ürün tasarlama, ürün iyileştirmeleri ve geliştirmeleri yapmak üzere görev ve sorumluluğu da almış oldu. Dirinler Makina San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Halil Akgül, 6 ay süren çalışmalarının ardından Ar-Ge merkezi olarak tescillendiklerini belirterek, "Biz Ar-Ge merkezi olmadan önce de her yıl birçok yenilikçi ürünü ürün listemize dahil ediyorduk. Yenilikçi ürünleri üretmenin bir tek yolu var o da araştırma ve geliştirmeden geçiyor. Şimdi ise Ar-Ge merkezi belgesi almamız ile birlikte daha sistemli bir çalışma içine giriyoruz ve bu belge Dirinler Makina için bir dönüm noktası olacak" dedi.
Yapılan yeniliklerin ve araştırma sonuçlarının toplumla paylaşılması, üniversiteler ve bilimsel kurumlarla iş birliği içinde çalışılması Ar-Ge merkezlerinin görev kapsamında yer aldığına dikkat çeken Akgül şöyle devam etti:
"Bu merkezin öncelikli amacı üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik yaparak, ürün kalite ve standardını yükseltmek, verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmektir. Ayrıca, oluşan teknolojik bilgi birikimini ürüne yansıtarak, ticarileştirmek de yine hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dirinler Ar-Ge merkezi, teknolojiyi takip ederken birçok alanda da öncü olacaktır."
Üniversitelerin ve sanayinin yaptığı Ar-Ge çalışmaları arasında fark bulunduğuna dikkat çeken Akgül, "Üniversiteler daha çok temel bilimler üzerine, sanayi ise müşterinin ihtiyacına göre araştırma yapar. Ticari başarı sağlayan yeni ürünler elde etmek esas amacımız. Kendi teknolojimizi kendimiz üretirken, akademik ortamdan alacağımız bilgileri ileri teknolojiye dönüştürme yolunu arayacağız. Ürün için teknoloji geliştirme doğru ve izlenmesi gereken yoldur. Pazar istekleri iyi anlaşılmış ise ve teknoloji bunları makul bedelle karşılıyorsa ticari başarı kendiliğinden gelir. Ar-Ge merkezi olmamızın bize sağlayacağı bir diğer avantaj ürünlerimizi şekillendirirken birkaç yıl sonra ortaya çıkacak ihtiyaçları şimdiden araştıracak bir ekibi bünyemizde istihdam edebileceğiz. Bir ülke ihracat ile zenginleşir. Aynı emek ile daha fazla değer üretebiliyorsak teknolojimizi ilerletiyoruz demektir. Dirinler teknolojisini kendi ürettiği ürünleri ihraç ederek ülkemiz refahına daha fazla katkı yapacak" dedi.
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Dirinler Makine Ar-Ge merkezi oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 11 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dirinler Makine Ar-Ge merkezi oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı