"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

#Direnpiyano yuvaya geri döndü

Davide Martello piyanosuna kavuştu.

Biliyorsunuz sanatçı Davide Martello’nun hafta sonu yaşanan olaylardan sonra meydanda park halinde duran arabası ve içindeki piyanosu Beyoğlu’nda bir otoparka çekilmişti. Martello’nun olaylardan sonra Alman ve İtalya büyükelçiliklerinin desteği ile eşyalarını geri almak için yaptığı girişimler sonuç verdi. Sanatçının arabası ve içindeki piyanosu, kendisine otopark ücreti ödendikten sonra teslim edilmiş.

 

 #Direnpiyano yuvaya geri döndü

 

/images/100/0x0/55eaf684f018fbb8f8a2022d
Bu durumun daha fazla uzamadan çözüme ulaşması çok sevindirici oldu.


Davide piyanosunu alıp ülkeden ayrılacağı yerde, gitmeden bir kere daha onu sevenlere ve bu sürede yanında olanlara destek vermek için sürpriz bir konser daha verdi. Dün akşam Beşiktaş Abbasağa parkında toplananlar Davide Martello’yu tekrar dinleme şansına sahip oldu.  Piyanosunu geri almanın sevinciyle Abbasağa ‘da verdiği konserde “Let it Be” , “Imagine” veİstanbul için bestelediği şarkıyla Beşiktaş semalarını müziğiyle doldurdu.

 


Ben maalesef konserden haber aldığımda yetişmek için çok geçti, ama Mutlak Kulak her yerde. Duygu Aslan konser başladığında heyecanla beni aradı, gecenin tüm detaylarını benimle paylaştı. Yazının fotoğrafları kendisine ait, ben de kendisine bu vesileyle teşekkür ederim.

 

 

 


Bu yazıda Sigur Ros’un yeni albümü Kveikur’u sizlere anlatmak istedim. Dönem itibariyle pek yeni müzik dinleyemesem de, grubun yeni çıkan 7. albümü bana bu hafta ilaç gibi geldi. Sizlere de benzer şekilde iyi gelmesini dilerim.

 

 
SIGUR ROS-KVEIKUR

 

#Direnpiyano yuvaya geri döndü


 
Nedense Sigur Ros dinlemek hep cool bir durumdur. Ya da grubun bendeki algısı hep bu yöndeydi. “Kveikur” grubun 7. albümü ve bu hafta resmen satışa çıktı. İptaller olmasaydı 2 Temmuz akşamı grubu ve yeni şarkılarını Vodafone İstanbul Calling kapsamında Park Orman’da izleyecektik.  Bu turnesinde kısmet değilmiş.
Diğer albümlerine oranla daha agresif bulunan “Kveikur” , aynı zamanda ekipten ayrılan klavyeci Kjarri’nin olmadığı ve grubun 3 kişi olarak yola devam ettiği ilk kayıt. 2010 senesinde verdiği röportajda eskiden Metal grupları dinlerken, şarkıların verdiği adrenalin ve agresif ruh halini çok özlediğini söyleyen Jonsi, bu albümün temellerini aslında o zamanlardan atmış.  Albümün açılış şarkısı “Brennisteinn” bahsedilen agresif veya daha kuvvetli havayı dakika 1 gol 1 olarak size sunuyor.


İlk single olarak Mart ayında yayınlanan “Brennisteinn”’ın klibini Andrew Huang çekmiş. “Ísjaki” albümden çıkan ikinci single olarak Nisan ayında radyolarda çalmaya başladı.


7. albümle birlikte artık arena dolduracak konserler veren İzlandalı grup, bu başarıyı seneler içinde kazandıkları tecrübeye borçlu olduklarını anlatmışlar. Jonsi “biz İzlanda’da çok kapalı bir çevrede yaşıyorduk. Grup olarak müzik yapmaya başladığımızda, internet ve benzeri bir iletişim pek yoktu” demiş. “Hayalimiz bile değildi, yurt dışında konserler vermek, bu kadar meşhur olmak. Ama biz yaptığımız işe çok önem verdik ve samimiydik, sanırım esas başarı buradan kaynaklanıyor, samimiyet olmazsa, o iş bi yerde sona eriyor” diye de eklemiş. Grup önümüzdeki Ocak ayında 20. senesini kutlayacaklar./images/100/0x0/55eaf684f018fbb8f8a20231

 


Neredeyse 20 senedir bir arada olan ekip, klavyeci Kjartan Sveinsson’un ekipten ayrılmasına elbette üzgün. Albüm çalışmalarına başladıklarında, eskiden yaptıkları albümlere yakın, biraz daha karanlık ama farklı bir müzik yapmak istediklerini fark etmişler. Ekibin 4.boyutu olarak adlandırılan Kjartan’ın ekipten ayrılması bu anlamda onları zorlasa da, “daha fazla ve farklı şekilde çalışmayı öğrenmek de bize bilmediğimiz bir güç kattı” demişler.


Gezi Parkı eylemiyle başlayan tüm ülkede süren olaylar devam ederken, dinlediğim müzikler beni tam olarak kesmedi, doyurmadı. Her zaman merakla atladığım yeni albüm haberleri veya yeni şarkılar bu dönemde bana aynı mutluluğu veremedi. Ama Sigur Ros’un Kveikur’u sanırım bu ihtiyacımı tam anlamıyla karşılayan bir albüm. Şarkıların söylendiği dili bilmemenin de verdiği bir hava var onu da kabul ediyorum. Ama müziğin verdiği etki bu anlamda daha yoğun, sözleri insan kafasında şekillendirebiliyor veya hayal edebiliyor sanırım. Kısacası albümün bu yoğun duygularla dolu dönemde çıkması benim için daha da farklı oldu, anlamı hep farklı olacak benim için.


Bu nefis albüm birçok müzik medyasında yıldızları kaptı, eleştirileri ballı kaymaklı kapattı. İzlanda’nın medarı iftiharı Sigur Ros’un 7. albümü  Kveikur, Deezer üzerinden de dinlenebiliyor, kaçırmamanız dileğiyle.

 

YILDIZLAR:


Hranfntinna


Stormur


Kveikur


Var (uykudan önce harika gidiyor)

 


OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:


Brennisteinn


Ísjaki (Albümün incisidir. Tekrarladıkça şarkıyı, eşlik etmek istiyorum ama biraz zor)

 


KARIŞIK KASET


Aslında bu hafta One Love Festivali olacaktı.


Uzun zamandır merakla beklediğim Blur- Keane – Foals-James Blake’in dışında birçok yerli grubun da sahne alacağı festival bu sene 12. Yılını kutluyordu.
Ülkedeki yaşanan olaylardan ve gelişen hassasiyetten ötürü, Pozitif Live festivali iptal etmek durumunda kaldı. Konserlerin olmaması üzücü, hem izleyiciler için hem de bu konserleri planlayanlar ve bir sene boyunca çalışanlar için de zor bir karar. Ancak eminim yine birçok güzel isimle önümüzdeki senelerde daha güzel konserler olacak ve izleyicilerle dolup taşacaktır.


Festival her ne kadar iptal olsa da,  bu hafta Karışık Kaset’i 12. One Love’a katılan sanatçılarla doldurmak istedim.


OneLove listesi Youtube’da sizler için hazırlandı.


Keyifli Dinlemeler…


1) Keane – The Starting Line
2) James Blake – Overgrown
3) Foals – Spanish Sahara
4) Blur – Caramel
5) The Away Days – Dressing Room
6) New Order – Blue Monday
7) The Ringo Jets – Helter Skelter
8) Melis Danişmend – Masa
9) Blur – Blue Jeans
10) The Vaccines – Wetsuit
11) Keane – Somewhere Only We Know
12) Foals – Inhaler
13) James Blake - Retrograde
14) Ars Londa – Gözyaşı Şisesi
15) Kim Ki O – Herkes Evine
16) Melis Danişmend- Her şey Normal
17) James Blake – Limit To Your Love
18) Foals - Cassius
19) She Past Away – Kasvetli Kutlama
20) Büyük Ev Ablukada - Çıldırmıcam

 

 

 

https://twitter.com/hkky

 

 

Yazarın son yazıları

#18 Haziran 2013 #direnpiyona
#14 Haziran 2013 Mabel Matiz:Ahıra Girmeyen Koç
#11 Haziran 2013 Gezi Parkı'nın akılda kalan şarkıları
#7 Haziran 2013 Gezi Parkı'nın farklı dünyası
#4 Haziran 2013 Güneşi beklerken
#31 Mayıs 2013 Caz’ın Sıradışı Çocuğu: Jamie CullumYAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

 

X