Dünya Haberleri

  Direnişçiler bakanlıkları vurdu

  Hürriyet Haber
  20.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 Haziran’da Amerikan askerlerinin Irak’taki şehirlerden çekilmesinin ardından ülke dün en kanlı saldırılara sahne oldu.

  Bağdat'ta şiddetli patlamalar

  Irak’ın başkenti Bağdat’ın merkezinde, maliye, içişleri, dışişleri bakanlıkları ile parlamento binasının da bulunduğu El Salihiye, Hafız El Kadi, Bab El  Muazzam, Veziriye, El Beyya, El Amiriye ve Kerrada semtlerine eşzamanlı düzenlenen bombalı ve havan toplu saldırılarda en az 95 kişi öldü, 600’den fazla yakın kişi yaralandı.
  Birkaç dakika arayla düzenlenen saldırılardan ilki, maliye bakanlığı binasının yakınındaki Veziriye bölgesinde düzenlendi. Bu patlamadan birkaç dakika sonra da çok sıkı korunan ve tüm hükümet binaları ve dış temsilciliklerin bulunduğu Yeşil Bölge hedef alındı. Saldırılarda, en çok can kaybının meydana geldiği dışişleri bakanlığı binası önünde meydana gelen ve dev bir çukur yaratan patlamada, Irak parlamento binası da hasar gördü. Iraklı General Kasım Atta, terörist operasyonlardan Baasçı İttifak grubunu suçladı. Saldırılarla ilgili iki El Kaide üyesi gözaltına alındı.

  Türk Elçiliği de zarar gördü

  SALDIRILARDAN Bağdat’taki Türk elçiliği de nasibini aldı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şiddetli patlamanın etkisiyle büyükelçilikte camların kırıldığını ve bazı hasarlar meydana geldiğini ancak çalışanlarından ölen ya da yaralanan bulunmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Iraklı meslektaşı Celal Talabani’yi telefonla arayarak “terörist saldırılardan duduğu derin üzüntü”yü bildirdi. Saldırıyı kınayan Gül, talep gelmesi halinde tıbbi yardımda bulunulabileceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı