ESKİŞEHİR HABERLERİ

“Direniş, Diriliş, Kurtuluş, Metristepe’den Kocatepe’ye”

IHA
01 Eylül 2015 - 17:38Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 17:39
IHA

“Direniş, Diriliş, Kurtuluş, Metristepe’den Kocatepe’ye” yürüyüşünün Kütahya ayağı şehitlik ziyaretleri ile sona erdi. Kütahya programı kapsamında Kocatepe’den yola çıkan ekip; Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği, Yıldırım Kemal Şehitliği, Yüzbaşı Şekip Efendi Şehitliği, Dumlupınar Şehitliği ve Zafertepe Çalköy anıtını ziyaret etti.
Programın 5’inci gününde Afyon Kocatepe’de güneşin doğuşuyla birlikte yola çıkan ekip tarihi adımlamaya devam ediyor. Kocatepe’den yola çıkan ekip Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliğini ziyaret etti. Buradan ayrılan ekip Yıldırım Kemal Şehitliği’ne gitti. Kütahya iline geçen ekip ilk olarak Atatürk’ün idare ettiği Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda, 1 Eylül 1922’de “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emrini verdiği Zafertepe Çalköy Anıtını ziyaret etti. Kurtuluş Savaşının yaşandığı yerleri adım adım dolaşan ekip Zafertepe Anıtının ardından marşlar eşliğinde Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtını ziyaret etti. 30 Ağustos Zaferi’nin ertesi günü Atatürk savaş alanını gezerken, Berberçamı denilen yerde, bir top mermisinin açtığı çukurda karışık halde Türk ve Yunan askerlerinin cesetlerini görmüştür. Bunların arasında bir kolu kaskatı havada kalmış, elindeki Türk Bayrağını bırakmayan bir Türk şehidi ile karşılaşmıştır. Gördüğü bu olaydan son derece etkilenen Atatürk, Yunan askerlerinin cesetlerine bakarak çocuk burada ne işin vardı dedikten sonra yanındakilere yerdeki Yunan bayrağını göstererek, bayrağı buradan kaldırın. O bir milletin şerefidir diyerek eli havada bayrağı bırakmayan Türk şehidine yaşlı gözlerle bakmış ve kimliğinin araştırılmasını istemiştir. Ancak askerin üzerinde künyesi bulunamamış ve kimliği öğrenilememiştir. Bunun üzerine savaş sonrası burada yapılacak anıta ismi bilinmediğinden Şehit Mehmet adının verilmesini istemiştir.
Şehitlik ziyaretlerinde duygulu anlar yaşayan ekip son olarak Dumlupınar Şehitliğini ziyaret ederek programın Kütahya ayağını tamamladılar.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden “Direniş, Diriliş, Kurtuluş, Metristepe’den Kocatepe’ye” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 17 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Direniş, Diriliş, Kurtuluş, Metristepe’den Kocatepe’ye” haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:54
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı