Gündem Haberleri

  Direnen köyün şenliği

  Hürriyet Haber
  23.07.2015 - 01:24 | Son Güncelleme:

  Köylülerin çevreyi katlettiği gerekçesiyle aylardır direndiği Bursa Başköy’deki iki mermer ocağının ruhsatları Yargıtay onayıyla iptal edildi.

  Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy’de, köy sakinleri, içme sularını kirlettiklerini öne sürdükleri üç mermer ocağı hakkında başlattıkları hukuk savaşında zafer kazandı.


  KARARDAN ÖNCE GİTTİLER


  Başköy’de kurulan iki maden ocağı önce, içme suyunu kirlettiği gerekçesiyle özellikle köylü kadınların tepkisi ile karşılaştı. Bursa’da da yürüyüşler yapan Başköylü kadınların başlattığı hukuk mücadelesi sonrası, iki maden ocağından birinin ‘2 B mermer işletme ruhsatı’, Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu kararı Danıştay da onayladıktan sonra, aynı köyde faaliyet gösteren ikinci maden ocağınının çalışma ruhsatı da iptal edildi. Danıştay’a müracaat eden bu firma, nihayi kararı beklemeden diğer firma ile birlikte buradaki faaliyetlerini durdurup köyden ayrıldı.

  Direnen köyün şenliği

  SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ


  Çevreyi katleden mermer üretiminin durmasıyla şenlik havasına giren köylüler, madenler nedeniyle meşe, kızılağaç, ıhlamur, kiraz ve erik ağaçlarının kesilip dev çukurlar açıldığını söyledier.
  Başköy Muhtarı Hasan Acar, hukuk zaferleriyle ilgili şöyle konuştu:
  “Köyümüz adeta savaştan çıkmış gibi. Mermer ocaklarının açtığı çukurlar su ile doldu. Suyun berraklığı ve temizliği görenleri şaşkına çeviriyor. Burayı gelip görenler davamızda ne kadar haklı olduğumuzu anladılar. Bu zaferimizi 2 Ağustos Pazar günü köyümüzde bu kez düzenleyeceğimiz şenlik ile kutlayacağız.”


  Karşı görüş: Çok para gitti


  Başköy’deki mermer ocaklarının kapatılmasıyla ilgili, Maden- Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu da şöyle konuştu:
  “Köylülerle konuşularak sıkıntı çözülebilirdi. Bu Türkiye açısından kayıp oldu. Ayrıca, mermer ocaklarının açtığı çukurlar ihale ediliyor. Belediyeler buraları katı atık doldurmak için kullanıyor. İstanbul’da bir çukur 300 milyon liraya ihale edildi.”

  Etiketler: orhangazi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı