Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Diren Türkiye: Aşkların en gerçeği seninle!

“Aşk, meşk ve ötesi”... Gezi Parkı için başlayan direnişi tanımlamak için seçebileceğim en doğru kelimeler!

Halkın sokaklara dökülmesi… Sabah akşam demeden direnmesi… Telefonlar çekmez, internet çalışmaz, biber gazı ciğerleri yakar, aç, susuz kalırken yenilmemesi… Gencinin, yaşlısının, Fenerlisinin, Cimbomlusunun kol kola durması… İşte bu; aşk, meşk ve ötesi! İşte bu; halka güç veren, her saniye sayılarının artmasını sağlayan vatan aşkı… Birlik, beraberlik duygusu… Ve memleket meselesi…
Konu birkaç ağaç veya bir park değil. Enerjimizi boşaltmak hiç değil! Demokratik haklarımıza edilen tecavüzün sonu gelmedi. Marjinal, terörist, Ergenekoncu, illegal örgüt üyesi, faşist… Atmadıkları iftira kalmadı. Artık yetti! Sesimizi duyurmamız gerekti./images/100/0x0/55eaac9bf018fbb8f88f7c01
Taksim’de başladık, tüm Türkiye’ye yayıldık. Adana, Ankara, İzmir ve daha niceleri… Hepimiz yollardaydık. Hepimiz biber gazının tadına baktık. Gözlerimiz, burunlarımız, ciğerlerimiz yandı ama durmadık. Durdurulamadık! Fenerli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı kol kolaydı. Çocuklar, teyzeler, nineler yollarda, pencerelerdeydi. Kimi dolma yaptı getirdi, kimi evini açtı, kimi limon, kimi su yardımı yaptı… Ve hepsi tek yürek oldu.
İşte bu aşkların en büyüğüydü. Asla yeri dolmayacak, asla ihanete uğramayacak olanıydı. Ve bu bir imtihandı. Vatandaş dışında herkesin sınıfta kaldığı bir imtihan!

Bugün her zamankinden daha güçlüyüz. Gücümüzün de farkındayız. Susturulup, pusturulup, sindirilecek minik bir topluluk değiliz. Biz bu ülkenin geleceğiyiz…
Biber gazı, portakal gazı, tazyikli su, plastik mermi, cop, sopa ve benzerleri… Kullanılan araç ne olursa olsun, orantısız ve haksız güç kullananlara yenilmedik, yenilmeyeceğiz... Gerçek aşkın aşamayacağı engel yok. Ve vatan aşkı, aşkların en gerçeği… O yüzden bu dünyada bizi durduracak kadar orantısız güce sahip birileri yok!

Bugün pazartesi. Hayat devam ediyor. Pek çoğumuz işlerimizin başına döndük. Ama bu unuttuk demek değil. Direnişimiz ve dirilişimiz devam ediyor. Etmeye de devam edecek… Bizi görmezden gelmeye çalışanlar ve küçümseyenler hala pişman olmadılarsa çok yakında başlarını vuracak taş bulamayacak. Diren Türkiye! Aşkların en gerçeği seninle!

Vatandaşgiller


Diren Türkiye: Aşkların en gerçeği seninleBugün erkekgiller yok, vatandaşgiller var… İnsanın kalbini ısıtın, göğsünü kabartan, gözlerini dolduran vatandaşgiller:/images/100/0x0/55eaac9bf018fbb8f88f7c05
• Tanımadığı birinin gaz bombasından etkilenen yüzüne limon süren…
• Yaralıları doktora yetiştiren…
• Evinde yiyecek, içecek ne varsa sokaktakine götüren…
• Gazdan etkilenen sokak hayvanlarına bile yardım eden…
• Orantısız güçten kaçana sığınacak yer veren…
• Yaşına başına bakmadan, yiyeceği dayaktan veya gazdan korkmadan meydana inen…
• Düşenin üstüne basıp kaçmaya devam etmektense elinden tutup koluna giren…
• Hep birlikte marş söyleyip, hep birlikte alkış tutan…
• Tek yürek, tek nefes olan…
• Hak etmediği tepkiye susarak değil direnerek cevap veren…
• Etrafı yağmalamaya çalışan provokatörlere tepki veren…
• Yaptığı eylemin çöplerini temizleyen…
• Sosyal medyadan yardım çığlıklarını duyan…
• Sıkışanları motosikletiyle kurtaran…
• Dükkanını, eczanesini, kapısını yardım için açan…
• Demokrasi için günlerdir direnen vatandaşgiller. İyi ki varsınız!

Hürriyet engellenemez!
Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanında susmayan, susturulamayan, uyumayan, uyutmayan ve her türlü zorbalığa direnen vatandaşlarımla gurur duydum. Bu yazı onlar için. Ama belirtmeden geçemeyeceğim. Ben bu süreç içinde bir de gazetemle gururlandım. Anbean yayınladı olanları. Fotoğraflarıyla, canlı yayınıyla, videolarıyla, analizleriyle… Hepsi uyutmaya çalışırken o uyandırdı. Hep yanımızdaydı. Bir kez daha kanıtladı: “Hürriyet engellenemez!”


https://twitter.com/Sabanur

Yazarın son yazıları


#30 Mayıs 2013 Hak mı yasak mı?
#27 Mayıs 2013 Ah be Rakı, ayran içtik ayrı düştük, iyi mi!
#23 Mayıs 2013 Şimdi meşgulüm, seni sonra severim!
#20 Mayıs 2013 İlişki köleliğine dur deyin!
#16 Mayıs 2013 Kansere kurban verenlerden misiniz?
#13 Mayıs 2013 Her insan, annesi ölene kadar çocuktur!YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>


 

X